Probleem: kõhukinnisus
Dieedil olles tõmmatakse süsivesikute hulk menüüs tavaliselt väiksemaks ja koos sellega võib väheneda kiudainete osakaal sinu igapäevasel toidulaual. Kiudained on osa taimetoidust, mida inimorganism ei saa täielikult seedida ja omastada, kuid mis on väga tähtsad seedekulgla tegevusele ja tervisele.
Kiudained aitavad vältida kõhukinnisust. Samuti tekitavad need täiskõhutunde ning vähendavad toidu energiatihedust, reguleerivad vere glükoosisisaldust ja alandavad kolesteroolitaset.
Lahendus
Söö iga päev vähemalt 25 grammi kiudainerikast toitu. Mittelahustuv kiudaine on tähtis sooletegevuse tagaja. Kiudaineid leidub teraviljades ning aed-, kaun- ja puuviljades. Kiudainerikkad toidud sobivad kõigile: täisteratooted, leib, pudrud, kartul, kaunviljad ning puu- ja köögivili. Need kõik täidavad kõhtu ja peaksid olema menüüs iga päev.
Probleem: tujukus
Kui aju ei saa küllalt süsivesikuid, mõjutab see sinu meeleolu. Süsivesikud annavad energiat kogu kehale, kusjuures ajule on need hädavajalikud. Süsivesikurikkad toidud ergutavad serotoniini tootmist, serotoniin aga hoiab meeleolu helgena. Selle hormooni küllaldane hulk vähendab magusaisu, närvilisust ja unehäireid ning stressist tingitud söömishoogusid.
Lahendus
Hoia veresuhkur normaalsel tasemel, süües iga kolme tunni takka. Proovi veidi süsivesikuid lisada igasse toidukorda, mitte korraga ainult ühte einesse.
Vali süsivesikud, millel on suur kiudainesisaldus, nagu näiteks täisteratooted, puu- ja köögivili. Need imenduvad vereringesse aeglasemalt kui nende rafineeritud sugulased (valge jahu, suhkur) ja hoiavad veresuhkru ühtlasel tasemel. Parimad palad on juust, banaanid, seemned, pähklid ja liha.
Probleem: uimasus
Mida vähem sööd, seda rohkem väsinuna võid end tunda. Näiteks 70 kg kaaluva inimese põhiainevahetuseks on vaja umbes 1700 kilokalorit. Kui tarbid oluliselt vähem kaloreid, hakkab keha energiat säästma ja sa tunned end uimase ning väsinuna.
Range dieedi puhul vähendatakse sageli ka liha osa, mis võib omakorda kahandada rauasisaldust organismis. Raual aga on tähtis roll hapniku transportimisel rakkudesse – seega võib rauapuudus endast märku anda uimasusega.
Lahendus
Pane paika oma põhiainevahetuseks tarvilik energiakulu, mis ei tohiks kunagi langeda alla 1200 kilokalori. Jälgi, et saad toiduga ka küllaldaselt rauda (umbes 15 mg päevas). Selleks söö kuivatatud puuvilju, lehtsalateid ja täisteratooteid. Vajadusel võta juurde käsimüügis olevaid rauapreparaate.
Probleem: menstruaalstükli häired
Kui dieeditaja sööb liiga rasvavaeseid toite, võib ta organismis östrogeenitase langeda. Tagajärjeks on menstruaaltsükli häired või isegi päevade ärajäämine. Küllaldane rasv toidus on eriti oluline juhul, kui naine soovib rasestuda.
Lahendus
Kuigi iga inimese individuaalne rasvavajadus on erinev, peaksime kõik oma tervise nimel rasva siiski menüüsse lülitama. Aga ei maksa ka liialdada. Eelista väiksema rasvasisaldusega liha, näiteks kana-, kalkuni- ja jäneseliha või taisemat looma-, sea- ja lambaliha.
Veidike rasva aitab ka saleneda, sest see teeb toidu maitsvamaks ja hoiab täiskõhutunnet kauem. Söö kala, avokaadot, oliiviõli ja Kreeka pähkleid.
Probleem: venitusarmid
Kui kaotad kaalust kiiresti 5–10 kilo, võib see nahal venitusarmidena tunda anda. Venitusarmid ehk striiad on läbi kõikide nahakihtide kulgevad armid, mis tekivad nahale elastsust andvate kollageeni- ja elastiinikiudude liigsest venimisest ning lõpuks nende katkemisest. Venitusarmid ei teki kehale juhuslikult, vaid ilmuvad eeskätt kohtadesse, kus nahk on venituse suhtes vähem vastupidav ning kus paikneb naha ja lihase vahel rohkem rasvkudet – kõhule, rindadele, puusadele, tuharatele ja käsivartele. Seepärast on kaalu kiire tõus ja/või langus venitusarmide tekkimiseks soodne pinnas.
Lahendus
Kui venitusarmid on juba ilmunud, siis on keeruline nende kaotamiseks midagi teha. Kosmeetikud soovitavad kasutada kvaliteetseid õlisid, mis imenduvad nahka sügavuti, läbi kõigi kihtide, niisutades rakke ja parandades naha vetruvust. Regulaarne massaaž aitab õlidel imenduda, parandab vereringet ja kudede üldist toonust.
Naha tervise heaks on tähtis end hästi ka seestpoolt õlitada: tarvitada kasulikke taime- ja kalaõlisid, pähkleid jms. Samuti teevad nahale head antioksüdandirikkad värvilised köögiviljad, mis omalt poolt aitavad kollageenikiude üles ehitada.
Kõikvõimalik muu hooldus on pigem juba armide järelravi: happekoorimine, mikrolihvimine, laserkoorimine ja impulssravi.
Probleem: halb hingõhk
Kui organism ei saa küllaldaselt süsivesikuid, hakkab ta tootma ketoonaineid. Halvemal juhul võib tekkida isegi süsivesikute ainevahetuse häire ketoos (sama juhtub ravimata suhkurtõve puhul).
Sellele on iseloomulik halb hingeõhk. Paljud Atkinsi dieedi järgijad on samuti hädas halva suulõhnaga, sest nende söögisedelis on vähe süsivesikuid.
Lahendus
Jälgi, et sööksid vähemalt 50 grammi süsivesikuid iga päev. Teadusajakirjas Nutrional Reviews avaldatud uuringu järgi peaks selline kogus süsivesikuid ketoosi ennetama. 50 grammi süsivesikuid saad siis, kui sööd eineks näiteks ühe õuna ja kaks viilu täisterasepikut.