Uurisime asja toitumisteadlaselt, Tartu Ülikooli emeriitprofessorilt ja teose "Toitumine, kehakaal, tervis" autorilt Selma Teesalult, kes kinnitas, et toored linaseemned tõepoolest sisaldavad linamariini ja see on inimese tervisele ohtlik, ent apteekides müüdav ja Moostes valmistatud linajahu on tervisele ohutu ja seda tohib tarvitada küll. "Mõnes apteegis on müügil linajahu, mis on valmistatud Põlvamaal Moostes. Selle linajahu valmistamisel on linamariin lõhustunud ning linajahu võib toitudele kohe lisada," ütleb emeriitprofessor.
Mis on linajahu?
Linajahu saadakse linaõli valmistamise kõrvalproduktina linaseemnekoogi jahvatamisel. Sellesse jääb pärast pressimist umbes 1/3 seemnetes sisalduvast õlist.
Linajahu erineb teistest jahudest rikkalike limaainete, fütoöstrogeenide ja oomega-3 rasvhapete sisalduse poolest. Need fütokemikaalid tasakaalustavad seedekulgla tegevust ja reguleerivad kolesterooli taset veres.
Linajahu sisaldab keskmiselt:
Kuivainet 91%
Valke 35,2%, sellest asendamatuid 11,3%
Rasvu 18,1%, sellest oomega – 3 rasvhappeid 7,5%
Süsivesikuid 45,7%, sellest toorkiudu 22,7%, lignaane 3%
Mineraalid, vitamiinid 6%
Energiat 12,9 MJ/kg või 308 kcal 100 g linajahu kohta
Linajahu kasutamine
• 2 – 3 teelusikatäit linajahu klaasi leige vee kohta, millele võib lisada maitse järgi suhkrut. Sobib kasutada hommikul enne sööki juues väikeste lonksudena püstiasendis. Sel viisil saadakse kõhukinnisust leevendav toime mõnepäevase kasutamise järel.
• Võib lisada 2 – 3 teelusikatäit linajahu ühe klaasi jogurti, mahla või keefiiri hulka. Sobib kasutada leevendamaks kõhukinnisust ja saavutamaks soodsat toimet kolesteroolitaseme korrastamisel.
Toiduga saadud oomega-3 rasvhapetl on südame-veresoonkonna haigusi ennetav mõju. Arvatakse, et järjepidev küllaldane oomega-3 rasvhapete sisaldus toidus võib leevendada reumatoidartriidist ja mitmetest nahaprobleemidest tingitud vaevusi ning teist tüüpi diabeedi väljakujunemise riski vanematel inimestel.
Allikass: lina.ee