Vaikne elu Pärnus

Kersti Jaigma
Ruumika ja valgusküllase elutoa ehe on kaunis ja tummine tammepuidust kalasabaparkett (Hansafloor). Narmastega makrameelühter valmis perenaise õe ja sõbranna ettevõttes K&S Signature. | Terje Ugandi

Sisekujundaja Mareliis Raidi kodu Pärnus on nii õdus pelgupaik perele kui ka omamoodi katsepinnas, kus sisearhitektitöös ette tulevaid võtteid, värve ja materjale n-ö omal nahal läbi proovida.

Pärnus elava ja oma firmat Kuldne Muna vedava Mareliisi portfooliosse kuuluvad paljud kohvikute-restoranide, büroode, korterite ja eramute kujundused mitmel pool Eestis. Üheks keerulisemaks projektiks loeb naine siiski endale kodu loomist, kus sisekujundajana laual olevate valikute, teadmiste ja ideede rohkuses tuli leida üks ning kindel suund. Nii on Mareliisi sõnul oma kodu puudutavad otsused sündinud puht vaistlikult, unistusi ja esteetilisi tõekspidamisi, kuid ka praktilist meelt silmas pidades.

Viietoaline korter asub Pärnu rannalähedases piirkonnas, kuhu mõni aasta tagasi kerkis küllaltki tihe ja eklektiline elamuansambel. «Arhitektuurselt kirju keskkond ja hoonekompleksi suhteliselt pretensioonitu vormikeel lubas siia kujundada ajatu olemusega interjööri, mis pole niivõrd ajalooline, kuivõrd moodne,» ütleb perenaine.

Maja viimasel korrusel asuv kõrgete lagedega korter ehitati kokku kahest teineteise suhtes peegelpildis paiknenud korterist. Ühelt poolt andis see korterile kõrged laed ja palju avarust, teisalt seadsid juba olemasolevad veeühendused ja sõlmed ruumiplaneeringule teatud piirangud. Suurest kesksest elutoast hargneb nüüd igas suunas uksi magamis- ja lastetubadesse, kahte vannituppa ja panipaikadesse. Tasakaalustavat rahu toovad eluruumi aga maast laeni kõrguvad aknad, kust tulvab tuppa valgust ja mõnusaid vaateid üle Pärnu katuste.

Meelerahu ja harmoonia taotlusest on kantud kogu korteri mahe tonaalsus – valged, hallikad ja suitsused toonid. «Olen oma käekirjalt võrdlemisi monokroomne,» märgib Mareliis. «Teinekord piisab, kui tõsta halli ja musta näiteks tiigipuu või naturaalse naha tooniga. Samuti on must ise alati väga tänuväärne toon – sõbralik ja kõigega haakuv. Olen mitmed oma kliendid musta usku pööranud.»

Naise endagi kodus tulevad kahvatute seinte taustal esile ­ilmekad mustad detailid ja kõige jõulisema elemendina tume kalasabaparkett. Hansafloorist tellitud kaunis «Vana mõisa» ­nime kandev tammeparkett on spetsiaalselt mitmekihiliselt toonitud ja õlitatud. «Tume põrand annab interjööri erilise sünge noodi ja lisab karakterit!»

Õnnestunuks peab Mareliis ka ilma põrandaliistudeta lahendust ning üksnes kipskrohvi ja tolmutõkkega kaetud seinu. «Tavaliselt viimistletakse selline krohvipind üle, lihvitakse ja värvitakse, kuid mina proovisin järele, kuidas toimib kõige lihtsam variant, ning tulemus on igati tore. Eelistan ka oma igapäevases kujundajatöös seinu mitte liialt siluda, vaid näidata vaba käega tehtud pinna ehedust. Mulle meeldib mängulisus alati rohkem kui rangelt joonlauaga mõõdu ajamine. Väike lõbus ja eluline noot on igas ruumis omal kohal.»

Tundlik balansseerimine minimalismi ja romantilise retrolikkuse, uute ja ajalooga asjade hästi tabatud kooslus on sellele Pärnu kodule enam kui iseloomulik. Korteri värvipalett ja materjalid on hoitud lakoonilised ning nii mõneski ruumi­lahenduses on toetutud feng shui põhimõtetele. Lustlikus dialoogis on näiteks napp klaaskuppel ja boho stiilis makramee­lühter või moodne gaasikamin ja kulunud retrotool. Rohkem kui ­disainisalongist valitud viks mööbel sobivad siia leiud vanakraamipoest ja uuele elule putitatud armsad esemed.

Ruumikasse korterisse mahub juba mitmes kodus olnud lemmikuid, uusi avastusi, erinevaid meeleolusid ja tujusid ehk kokkuvõttes vahetut ja mängulist elu. Mood tuleb ja läheb, ütleb Mareliis ja soovitab kodu kujundamisel mitte lähtuda moest ega valitsevatest trendidest, vaid elada asjade keskel, mis tõeliselt meeldivad ja emotsiooni tekitavad.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid