Väike vahva lammas. Küsimused, millele tuleks enne robotniiduki soetamist vastata

kodus.ee
Robotist niidumasin töötab aeglasema tempoga, kui inimese lükatav niiduk. | Shutterstock

Robotniiduk on väike vahva lammas, mis niidab muru iseseisvalt ega vaja pidevat järelevalvet. Aku tühjenemise korral oskab masin ise laadimisjaama suunduda ja täis akuga jälle murulapile naasta. Robotniidukeid leidub turul väga erinevate hindade ja võimetega, mistõttu on hea täpselt teada, millist mudelit ja miks just selline oma aeda valida.

Mida sa enne valmist hindama pead?

Milline ja kui suur on murupind?

Esiteks hinda, kui sile või konarlik on murupind. Tegelikult suudab enamik robotniidukeid ebatasasusega toime tulla, seega ei pea murulapp olema peegelsile. Samuti suudavad robotid manööverdada ümber basseinide, puude-põõsaste ja muude takistuste.

Iga muruniiduki kohta kehtib sama reegel – niidumasina lõikesuutlikkus peab olema vastavuses niidetava murupinnaga. Robotniidukeid leidub erinevaid, alates 300–500 m2 niitvatest ja lõpetades 4000–5000 m2 niitvatega. Kui soetad liiga väikese lõikesuutlikkusega niiduki, jõuab rohi ühes muruplatsi servas kasvada juba liiga pikaks, seni kuni masin alles teises servas niidab – tulemus on murupind, mis pole just kõige siledam.

Kas murulapil on „mägesid”?

Teine oluline nüanss, mida tuleks jälgida, on see, kas murupinnal on järsemaid tõuse ja langusi. Nimelt on osa robotniidukeid mõeldud ennekõike siledale maapinnale, teised aga suudavad ronida üles lausa 30kraadistest tõusudest.


Milliste võimalustega niidukit vajad?

Robotniidukite erinevused ilmnevad ka akude kestvuses ja mis isegi olulisem – laadimistsükli pikkuses. Nimelt varieeruvad laadimisajad paarist tunnist lausa 24 tunnini. Robotist niidumasin töötab aeglasema tempoga, kui inimese lükatav niiduk, seepärast arvesta kindlasti, et pikad laadimistsüklid ja reaalne niiduaeg oleksid murupinna niitmiseks piisavad.

Robotniidukite töötsüklid erinevad samuti. On masinaid, mis niidavad ühe laadimisega 60–70 minutit, kuid on ka selliseid, mis niidavad lausa 6–7 või rohkem tundi, enne kui vajavad taas laadimist.

Kui nutikat sa vajad?

Kallimatel mudelitel võib olla nutisüsteem, mis suudab tuvastada ka muru kasvamise kiiruse ja selle järgi reguleerida automaatselt niidusagedust. See on kasulik näiteks vihmastel perioodidel, kui rohi kasvab väga kiiresti.

Enamikul täisautomaatsetel muruniidukitel peaks olema ka juba vihmaandurid. See annab vihmasajust kohe märku, nii et masin katkestab niitmise ja naaseb laadimisjaama.

Osa robotniidukeid on üsna massiivsed, teised aga ei kaalu peaaegu mitte midagi. Seda tuleks silmas pidada, kui plaanite niidukit näiteks suvekoju või maale vanemate juurde viia.

Kui oled valinud uueks niidumasinaks roboti, on aeg teha ka ise koduaias mõned sammud, enne kui „loom” lahti lasta.
Olgugi et enamik robotniidukeid tuvastab kokkupõrkel objektid ning muudab seejärel suunda, soovitaksin ära korjata väikesed mänguasjad, aiavooliku ja muud sarnased esemed, mis võivad niidukile jalgu jääda.

Kui aias on suuremaid auke või lohke, täida need, sest robotniiduk ei ole tõenäoliselt selliste üllatustega rahul.
Kui robotniiduk vajab aiapiirdekaablit, siis tasuks selle paigaldust planeerida.

Allikas: Aiatehnikaeksperdid

Sarnased artiklid