Kodus ja õues: 5 nippi, mis hoiavad sääsed eemal

kodus.ee
Videvik toob kaasa tüütute sääskede rünnaku. | Shutterstock

Soe ja niiske ilm toob kaasa eestimaalase igasuvise nuhtluse - sääsed. Kuidas nendega võidelda?

1. Muuda aed sääsekindlaks

Kuigi sajaprotsendiliselt ei saa neid aiast eemal hoida, aitab näiteks see, kui aias ei leidu kohti, kuhu seisev vesi võiks pidama jääda - vanad potsikud, mis näiteks aiaservas vihmavett koguvad, on sääsevastsetele ideaalne paik.

Sääskede vastu aitavad ka taimed - loe siit, milliseid taimi võiks aeda istutada, et neist lahti saada!

Kui sääski on koduümbruses väga palju, aitavad ka spetsiaalsed säästetõrjemasinad või professionaalne putukatõrje - ent viimasel juhul kasutatakse juba väga kangeid mürke.

2. Ära maiusta ja napsita

Mida rasvasemaid ja magusamaid toite sööd, seda "magusam veri" sul on ning seda enam sääski ligi tõmbad. Samuti on pinisejatele mokkamööda kõrgem kehatemperatuur - nii et kes suveõhtul magusaid alkohoolseid mullijooke manustab, võib teistest enam sääski ligi tõmmata.

3. Kasuta eeterlikke õlisid

Sääsed ei salli lavendli-, rosmariini-, citronella-, eukalüpti  vms. tugevaid aroome, mistap piserda eeterlikke õlisid nahale või valmista ise lõhnaküünal.

4. Kanna heledaid rõivaid

Tume rõivastus tõmbab sääski enam ligi kui heledad riided, mistap eelista viimaseid.

5. Sea akende ette sääsevõrgud

Selle asemel, et toas sääski taga ajada või ka palava ilmaga umbses toas magada, organiseeri koduakende ette korralikud sääsevõrgud tagamaks et tüütud pinisejad sisse ei pääse.

NB! Kui aga sääsk siiski hammustanud on, võib püüda sügelust ja punetust looduslike vahenditega vähendada. Näiteks võib hammustust tupsutada saialille- või teepuuõli tinktuuriga, mõned soovitavad ka külma musta tee või sibulamähist, või siis SOS vahendina veidi soola süljega segada ja seda hammustusele määrida.

Sarnased artiklid