Kevad  2017 - mis on moes kodus ja aias?

Kristel Trell
Stiilne terrass 2017. kevadel | Promopilt/Kaubamaja

Kodus.ee uuris Eesti juhtivatest sisustus- ja aianduspoodidest, mida moekat pakuvad nad  kevadel 2017.

Klaasist õhupallid kauluses Muster | Muster

Sisekujundaja Katariina Kalda sõnul  asuvad aasta alguses välja hõigatud julged sinised ja rohelised toonid pastelse roosa, lilla ja halli kõrval julget sõna võtma. " Moes on hoopis sügavate värvitoonidega mängimine selle õhkõrnal piiril, mil helehall jääb endiselt heledaks ning tumesinine ainult aitab kaasa säutsuda," annab ta ülevaate sellest, mida kevadmood kaasa toob. Sisustuskaupluse Muster valikust tõstab ta esile ennekõike vahvad klaasist õhupallid, mille võib juba praegu üles riputada pühi ootama.  "Endiselt on olulisel kohal naturaalne puit ning geomeetria selle igal tasandil. Puit kombineerituna peamiselt musta metalliga ning nahkdetailidega," rääkis ta.

Stiililine vabadus

Kaubamaja kevadistes kodutrendides paistavad silma põhjamaisesse kliimasse sobivalt suhteliselt ajatud matid ning pastelsed toonid. "Neile lisaks jätkuvalt rohke puidu ja metalse kasutus. Sügisest uude kevadhooaega edasi kanduv metalsete viimistluste koloriit liigub pronksistest toonidest kevadeks sobivama soojema kuldse viimistluse suunas. Skandinaavia rahulikkusele lisavad elurõõmu põnevad geomeetrilised mustrid ning nende teisendused ja eksootiliselt mõjuvad troopilised mustrid, mida on nii nõudel kui ka tekstiilidel," vahendas Kaubamaja kodumaailma kaubandusjuht Siim Tammesalu.

 "Üks üldine märksõna on stiililine vabadus, mis julgustab koju kokku sobitama just endale meeldivaid esemeid. Kaubamaja Kodumaailmas leidub kindlasti kõike, mis teeb ühe terrassi või suvise aiapeo hubaseks ja stiilseks: küünlaid, küünlahoidjaid, leivataskuid, nugadehoidikuid, aga ka linikuid, taldrikuid, peekreid, pokaale, maitseainetopse ning teisi maitsekaid aksessuaare. Kui rääkida toonidest ja mustritest, siis on suvehooajaks oodata rohkelt rohekaid ja kuldseid toone ning troopilisi mustreid," räägib ta.  

Narma vinüülvaip | Promopilt/Kaubamaja

Terrassipõrandat võib vajadusel katta kodumaise Narma kootud vinüülvaibaga. "Vinüülvaip on vastupidav niiskusele ja tugevale päikesevalgusele ning seetõttu võib teda julgelt kasutada ka välistingimustes," tutvustab Tammesalu. Kel suurt lehtlat pole, aga grillida ometigi tahaks, saab Kaubamaja Kodumaailmast soetada stiilse lauagrilli.

Tubane džungel

"Selle kevade peamised taimetrendid võib kokku võtta sõnadega – rohkem ise kasvatatud maitsetaimi, igasse tuppa väike džungel ja terrassid aasta läbi roheliseks, vahendas Hansaplanti turundusspetsialist Annika Reiljan.

taimeterraarium | Shutterstock

"Toataimed on taas moes! Roheluse tuppa toomine on väga suur ja kasvav trend. On ju teada fakt, et taimed teevad meid õnnelikuks ja aitavad stressi leevendada, milleks siis jätta see luksus ainult õuetaimedele, kui me saame taimedega end ümbritseda ka kodus ja kontoris," räägib ta.

 "1970-ndatel olid toataimed väga populaarsed ja on näha, et see trend on tulnud tagasi. Moodi on läinud ka vanaemade ajast tuntud makramee lillede riputamiseks. Tõusva trendi tõestuseks on näiteks üha enam populaarsust koguv Instagrami leht The Jungalow, mille disainerist autor Justina Blakeney kombineerib alati taimi erinevate sisustuselementidega ning tema fännid ja järgijaskond on sellest vaimustuses. Küll aga tuleb rohelus tuppa omamoodi või võiks öelda et uutmoodi  – väikesed terraariumid taimedega, väga populaarsed on erinevad õhutaimed (tillandsiad) ja tõelisteks hittideks on saanud kaktused ja sukulendid," vahendab ta. " Ja vähetähtis pole enam ka pott, mille sisse taim pannakse – taimepott on eraldi sisustuselement, mis peab sobima hästi nii taime kui ka koduse interjööriga. Ja ka kõik muu, mis taimekasvatuse juurde kuulub, saab olla väga trendikas – erikujulised kastekannud, lillelised kindad, mustritega kühvlid, stiilsed istutusnõud jne. "

Maitsetaimede kasvatamine

"Maitsetaimede ja ürtide kasvatamine kodus on populaarne juba aastaid, kuid erilist tõusutrendi on nüüd näha ka noorte seas. Aianduskeskusesse uudistama satub tihedamini ka neid, kellel aeda pole – ürte saab ju imelihtsalt kasvatada ka aknalaual ja tänu taimelampidele on see võimalikuks tehtud aastaringselt. Noorem põlvkond on teadlik puhtast toidust ja soovib ka ise maailma paremaks muuta ja oma toitu natukenegi ise kasvatada," rääkis Hansaplanti turundusspetsialist.

Maitsetaimed | Shutterstock

Terrassid ja rõdud rohelisteks oaasideks

"Terrass ja rõdu on tänapäeval elutoa pikendused – nende sisustamisel nähakse rohkem vaeva, et seal oleks mugav ja ilus olla. Kui varem tehti terrassid korda suveks, siis aina populaarsemaks on muutunud terrasside kasutamine aasta läbi," vahendab Hansaplanti turundusspetsialist. "Seepärast on tõusujoones kõik, mida terrassidele paigutada. Näiteks sobivad terrassile hästi miniokaspuud ja erivormilised väikesed lehtpuud – okaspuud annavad rohelust ka talvel ja väikesed lehtpuud toovad vaheldust suviste värviküllaste lillede vahele ja on pealegi oma kujuga huvitavad. Nii saab luua terrassidest ja rõdudest justkui miniaiad. Ka taimede aretuses pööratakse enam tähelepanu, et aretada kompaktsemaid ja väiksekasvulisemaid taimi, mille kasvatamine oleks võimalik ka konteineris."

Kevad on tema sõnul suurepärane aeg, et värskendada terrassi esimeste õitsvate sibullilledega, peagi ka klassikaliste võõrasemade ja sarvkannikestega ja maikuus lopsakate suvelilledega. "Kui varem peideti aga köögiviljapeenar aianurka, siis nüüd on terrassidel või nende vahetus läheduses kasvatuskastid salatite, maitsetaimede ja köögiviljadega. "

Shutterstock

Ilu ja praktilisus koos

Hortese kevadiseks märksônaks on ilu ja praktilisuse sümbioos. "Inimesed armastavad mugavust ja hubasust," rõhutas Hortese turundusspetsialist Manuela Kelt. 

Purskkaev aias | Shutterstock

"Näiteks amplid ja rôdukastid on lisaks ka aiaosade eraldajad. Aeda ja terassi vaadatakse kui ühte tervikut kombineerituna erinevate kujunduselementidega, kus ilu ja praktilisus käivad käsikäes. Kaasaegsed ja põnevad aiavalguslahendused toovad esile taimi, tekitavad hubasust ja pikendavad valget aega hämaratel õhtutel. Järjest julgemalt kasutatakse aiakujukesi, skulptuure ja purskkaevusid. Väga on hinnas ka vintage stiil."

 

Sisustuskaupluse Home4You kevadsuviseks hitiks tõotavad kujuneda rõõmsavärvilised ripptoolid El Salvadorist. "Tegemist on käsitööga ja need näevad küll igas aias pilgupüüdjatena välja," rääkis Rocca al Mares asuva Home4You kaupluse juhataja Anneli  Raun.

Ripptoolid El Salvadorist Home4You valikus | Promopilt/Home4You

Sarnased artiklid