Oleme harjunud puhastama oma kodu poes saadaval olevate vahenditega, teadmata nende tegelikku koostist. Kuid kas teadsid, et nendes puhastusainetes sisaldavad kemikaalid võivad pikas perspektiivis mõjutada Sinu ja Sinu pere tervist?
Sinu kodu võib näha välja puhas, kuid need puhastusvahendid täidavad Sinu kodu toksiliste ainetega, mis võivad tekitada allergiaid ning muid tervisemuresid, mis väljenduvad alles hiljem. Õnneks on võimalik kodu koristada ilma toksiliste aineteta ning saavutada sama puhas tulemus. Lisaks on suur osa järgnevalt välja toodud ainetest Sul juba kodus olemas! Siit leiad 10 peamist kohta oma kodus, mille puhtuse eest saad hoolitseda kodus olevate vahenditega.
1. Köögi kraanikauss
Köögi kraanikauss on üks peamisi kohti meie kodus, kuhu koguneb kõige enam mustust. Selle puhastamiseks ei ole vaja keemiat, vaid natuke soola ja sidrunit. Selleks kalla kraanikaussi väikeses koguses soola ning hõõru kraanikausi pinda sidruniga. Seejärel loputa pind ja kuivata kuiva rätikuga. Tulemusena särab kraanikauss nagu uus ning lisaks sellele lõhnab värskelt!
2. Ahi
Kuigi võid alati kasutada ahjunõusid, lootes, et see päästab Sind ahju puhastamisest, siis tegelikkuses peaksid aeg-ajalt hoolitsema ka selle väljanägemise eest. Selleks sega söögisooda ja vesi, kuni selle konsistents on paks ja pasta moodi. Seejärel kanna pasta kõikidele ahju pindadele ning lase sellel seista paar tundi või üleöö. Seejärel pühi segu märja lapiga maha ning naudi säravat puhtust - ja seda keemiavabalt!
3. Riiulid ja kapipealsed
Selle puhastussprei jaoks sega kokku 1 tass äädikat ja 2 tassi vett. Lisa juurde 20 tilka eeterlikku õli - näiteks eukalüptust, lavenderit või muud meelepärast. Seejärel pihusta pindadele ning kuivata kuiva rätikuga. Sprei sobib pea kõikide pindade puhastamiseks.
4. Külmkapp
Sega 2 teelusikat söögisoodat koos 4 tassi sooja veega. Võta külmkapist välja kõik toiduained ning puhasta söögisooda seguga kõik pinnad. Eemalda kapist kõik sahtlid ning puhasta ka need. Kuivata taas kuiva lapiga ning aseta sahtlid külmkappi tagasi.
5. Vannitoa kraanikauss ja vann
Vannitoas olevad pinnad vajavad veidi teistmoodi lähenemist oma materjalide ja pindade erinevuste poolest. Selleks kanna pinnale veidi söögisoodat ning tee pind kergelt märjaks. Nühi õrnalt nuustiku kareda poolega ja seejärel loputa hoolikalt. Vajadusel korda.
6. WC pott
Kalla veerand kuni pool tassi äädikat potti ning soovi korral ka paar tilka meelepärast eeterlikku õli. Puhasta poti pind puhta rätiku või nuustikuga. Lase segul seista 1 tund, käi veel lapiga üle, seejärel lase vesi peale ning WC pott särab sama ilusti nagu iga teise puhastusvahendiga - küll aga ei pea Sa muretsema mürgiste kemikaalide pärast.
7. Põrandad
Sega omavahel kokku võrdses koguses äädikat ja vett. Kui põrandal on palju kleepuvaid musti alasid, lisa segule ka veidi orgaanilist seepi. Kasuta moppi ning pese põrandad puhtaks. Rohkem tähelepanu nõudvate kohtade puhul kasuta spreipudelit ja riidetükki ning nühi karedama nuustikuga. Ole ettevaatlikum puidust pindade puhul, sest liigne küürimine võib jätta pinnale märke.
8. Vaibad
Sega kokku söögisooda ja paar tilka eeterlikku õli. Pihusta vaibale, lase seista 15-20 minutit ning seejärel käi vaip tolmuimejaga üle. Vaipade puhastamiseks võid kasutada ka aurupuhastit, mis sobib ideaalselt ka teiste tekstiilide jaoks - näiteks diivan, diivanipadjad või muud riidest sisustuselemendid. Aurupuhasti ei vaja koristamiseks ei muud kui lihtsalt vett. Sügavpuhastuseks võid kasutada aurupuhastis ka söögisooda, eeterliku õli ja vee segu - nii saad puhastamisest maksimaalse tulemuse.
9. Aknad ja peeglid
Kevad ja päikesepaiste toovad esile kogu mustuse, mis on sügise ja talve jooksul kogunenud meie akendele. Selle puhastamiseks sega kokku pool tassi äädikat ja 2 tassi vett ning pane segu spreipudelisse. Pihusta segu aknale või peegli pinnale ning pühi ära ebemevaba riidega. Nii väldid triipude teket ning pinnad jäävad säravpuhtad.
10. Tolmused pinnad
Sega 1 teelusikas orgaanilist vedelseepi 1 tassi veega ning lisa 10 tilka eeterlikku õli vastavalt enda soovile. Pihusta riidele ning tõmba tolm ära. Kiiremaks ja mugavamaks koristamiseks kasuta tolmuimejat. Juhtmega traditsiooniline tolmuimeja võib sellistel puhkudel olla ebamugav, kuna pead muretsema selle üle, et kas juhe ikka ulatub pistikupesast vajaliku kohani. Seepärast eelista varstolmuimejat, millel on vastupidav aku ning võimaldab puhastada kõiki vajalikke pindu. Eriti mugavad on need, mille sisse on ehitatud ka käsitolmuimeja. Kui oled otsimas endale just midagi sellist, tasub tutvuda mitmekülgse ja soodsa valikuga siit.
Mine kevadele vastu keemiavabalt ning vali puhastusained, mis on juba nagunii Sinu kodus olemas. Need 10 nippi erinevate pindade puhastamise jaoks aitavad saavutada puhta kodu kiirelt ja mugavalt.