Esimene tingimus heale lukule on muidugi selle korpuse ja teiste komponentide tugevus ning südamiku muukimiskindlus. Aga ainuüksi uste lukustamisega ei maksa ka n-ö lolliks minna – lukk peab olema osa turvalise kodu tagamise lahendustest ja üldiselt tasub lähtuda filosoofiast, et kui lukud peavad ja uksed on kindlad, võidakse ju lihtsalt aken puruks lüüa ja ikkagi majja sisse saada, kindlustus kompenseerib varale tekitatud kahju ja elu ei jää sellepärast veel seisma.
Aga seni, kuni suur osa meil kodudes kasutuses olevatest lukkudest on ikka veel nn vasara tüüpi suhteliselt kergesti lahtimuugitavad või lihtsalt purukslöödavad, tuleb ka lukustuse valiku ja paigaldamise põhitõdesid ikka ja jälle üle korrata.
Turvalukul on kindlad nõuded
Tasub vahet teha turvalukul ja kasutuslukul. Kui kasutuslukk rõhub rohkem kasutusmugavusele, siis turvaluku põhirõhk on turvalisusel. Turvalukul on kõrgemad nõuded nii korpusele, südamikule kui ka katetele.
Et lukk klassifitseeruks turvalukuna, peab näiteks selle südamikul ja korpusel olema vastupidavast metallist puurimiskaitse, lukk peab olema varustatud tugevdatud, saagimist takistava lukustuskeelega, võti keeratav 360 kraadi jms.
Lukkude lahtimuukimist või lõhkumist ei tasu vargale liialt lihtsaks teha, aga selleks pole tarvis uksele kolme-nelja lukku paigaldada, mille avamine endalgi mitu minutit võtab. Piisab ühest, aga selle eest korralikust.
Lukk saab olla maksimaalselt tõhus vaid siis, kui kindlad on ka uks ise ja ukseleng ehk vastus, mille sees paikneb kinni keeratud lukukeel. Nii pole mingit mõtet vineerist uksele korraliku turvaluku paigaldamisel.
Oluline osa luku juures on südamik. Kvaliteetne lukusüdamik on patenteeritud ja sertifitseeritud. See tähendab, et võtit ei ole võimalik kopeerida ilma sertifikaadita, mis on väljastatud lukuomanikule luku soetamisel. Moodne võtmesüdamik on muukimiskindel tänu mitmesüsteemsele kaitsele ja keerukale ülesehitusele.
Olemas on ka täiesti võtmevabad lukulahendused, mis toimivad kiibi, koodi ja näiteks sõrmejälje või nutitelefoniga. Mitmed nutilukud on kombineeritud kasutusega, mida saab avada ka mehaanilise võtmega.
Uks lukku ka seestpoolt
ASi Assa Abloy Baltic müügijuht Andres Lehesalu märgib, et näiteks universaalsel turvalukul Assa Entre on olemas kõik turvaluku omadused, kangiga lahti murdmist takistav konkskeel ning kahepoolsed patenteeritud turvasüdamikud, ja kasutusluku mugavus. Seda lukku saab avada seest väändenupust, aga on ka võimalus väändenupu töö blokeerida, mis takistab näiteks akna kaudu sisenenud vargal võõra varaga uksest väljuda.
Probleem sellise luku kasutamise juures on see, et enamik kasutajatest unustab selle nupukese alla vajutada ja siis selline lukk turvalukuna ei tööta. Sellise luku jaemüügihind on umbes 300 eurot.
Südamiku ja võtmete tipptasemeks nimetab Lehesalu Abloy Cliqi süsteemi, mis ühendab endas nii mehaanilist kui ka elektroonilist turvalisust. Võtmete kasutusõigusi saab määrata distantsilt reaalajas spetsiaalse tarkvara abil. Abloy Cliq on eelkõige ärikliendile mõeldud lahendus, mille peamised eelised on võimalus jälgida võtmete kasutust ja vajadusel blokeerida kadunud võti kohe, ilma et peaks välja vahetama kõik süsteemis olevad südamikud. Lisaks on suur eelis tavapäraste elektrooniliste läbipääsusüsteemide ees see, et Cliqi võtmepesad ei vaja elektritoidet ning neid saab kasutada kõikide lukutüüpidega, nt tabalukud, mööblilukud jne.
Lukusüsteemi teeb oluliselt turvalisemaks ja mugavamaks võtmete sarjastamine. Läbimõeldud lukusari aitab avada ühe võtmega mitu ust – näiteks korteri, suvila, paadikuuri, sauna või sarjas eelnevalt kindlaksmääratud uksi.
Turvalukul peab olema sertifikaat
ASi Valnes juhatuse liige Kuldar Saun on seda meelt, et kui soovitakse välisuksele turvalist lahendust, peab lukk vastama turvaluku nõuetele ja uks turvaukse nõuetele. Kui see nii on, sobivad nad üldjuhul ka omavahel kokku. Et uks oleks turvauks, peavad sellel olema turvatapid hingede poolel, tugev ja korralikult toestatud leng jmt. Nii üht kui ka teist soetades peab müüja kinnitama, et tegemist on turvalukustuse juurde sobivaga. See kehtib ka elektrooniliste ja nutilahenduste puhul.
“Lisaks tavavõtmele on võimalik lukke avada sõrmejälje, mobiiltelefoni, koodi, kaardi või kiibiga ja interneti kaudu, seega ka distantsilt. Kaardi asenduseks on olemas väike kleepekas, mille võib kleepida näiteks telefoni tagaküljele või rahakotile,” iseloomustab Kuldar Saun võimalusi. “Näiteks näpujäljega lukk on väga mugav – ei pea midagi selle avamiseks kaasas kandma. Samas on kaasajal igal inimesel ka mobiiltelefon alati kaasas. Näiteks Valnesi pakutavatel näpujäljelukkudel on lisaks näpujäljega avamisele ka kaardiga avamise võimalus. Nii saab luku avamiseks seadistada paljusid kaarte, näiteks koolide e-õpilaspiletid, ühistranspordi nn rohelisi kaarte jne.”
Juba olemasoleva ukse ja luku korral soovitab Saun turvalisuse ja mugavuse lisamiseks eelistada mobiiliga avatavat lukku Valnes-IN, sest seda saab paigaldada olemasoleva luku südamiku lisana, pole vaja vedada kaableid ega midagi ümber ehitada.
Sarnane lahendus on ka Assa Abloy Entr – nutilukk, mida saab avada mobiiltelefoni, kiibi, sõrmejälje, puldi või isikliku koodiga. Lisaks on olemas digitaalne võtmevaba turvalukk Yale Doorman, mida saab avada kas kiibi või/ja koodiga. Enamik turul müüdavaid nutilukke ei ole terviklahendused, vaid on olemasoleva luku külge kinnitatavad tooted, mis ei muuda olemasolevat lukku turvalukuks. Yale Doormani puhul on tegemist komplektse tootega, mis sisaldab konkskeelega turvalukuraami ja nutiluku omadusi. Sellise luku hind on umbes 365 eurot.
Kuldar Saun hindab, et interneti kaudu avatava luku eelis on see, et muudatusi kasutajate õigustes saab teha igal pool ja igal ajal – tühistada kasutajaid, lisada kasutajaid, muuta kasutamise kuupäevasid ja kellaaegu ning jälgida kasutamise ajalugu.
Ta kinnitab, et Valnesi elektroonilistel ja nutilukkudel on alati olemas ka võtmega avamise võimalus näiteks avariiolukordade puhuks.
Lukk võib olla osa targast majast
Nutilukkude kasutamine muudab võimalikuks ka oma kodule integreeritud turvalahenduste väljatöötamise, mis sisuliselt tähendab seda, et lukustus on ühendatud nn targa kodu süsteemi ja annab sinna signaali luku avamise kohta, mis omakorda teeb programmeeritud tegevusi. Kui nüüd sellesse ringi soovitakse ühendada ka valve- või häiresüsteem, siis tuleb arvestada, et kui pahatahtlikult saadakse lahti üks, saadakse automaatselt lahti ka teine süsteem.
Samas on mugavuse mõttes ja unustamise vältimiseks hea, kui lukke avades-sulgedes läheb ka valvesüsteem vastavalt maha või peale.
“Kuigi valvestamine on sel juhul ikkagi keeruline, kuna mõnikord läheb üks inimene kodust ära ja soovib ukse lukustada, samas kui teine jääb koju ja seega valvesse panema ei peaks,” kirjeldab Saun. “Paljude elektriliste lukkude ja valvesüsteemide puhul on see võimalus olemas, et neid seadistada luku avamise korral ka valvet maha võtma.”
Nii et põhiline lukusoovitus on ikkagi selles, et valikut tehes tasub arvestada – lukk pole mingi lihtlabane tarbeese, vaid siiski rahapaigutus kodu turvalisuse hüvanguks. Seda ei tasu soetada kusagilt turuputkast ainult odavat hinda taga ajades, samas tuleb mõelda ka, et lukkude kasutamine oleks kõigile pereliikmetele võimalikult mugav ja lihtne. Ja välisuksele tuleks valida ikka tugeva konstruktsiooniga lukk, mis peab hästi vastu sagedasele kasutamisele, püsib kaua töökorras ja on seestpoolt kergesti avatav, et hädaolukorras saaks tõrgeteta väljuda.