Kui küsida, miks eelistada ferme tavalistele, ehitusplatsil kohapeal valmistatud sarikatele, on vastus lihtne: nii on kiirem, kindlam ja ka tunduvalt odavam. Ning toode on valmistatud laseri täpsusega.
Fermid on meie spetsialistide poolt alati konkreetse maja jaoks projekteeritud, spetsiaalse programmi poolt läbi arvutatud, et vastaks kõrgetele ehitusnõuetele (EU standardid). Tehases toodetud fermid on garanteeritud kvaliteediga ning tehtud parimast puitmaterjalist,“ ütleb pika kogemusega puitmaterjali tootja AS Naturali fermiliini tootejuht Andreas Toom.
„Lisaks on fermid ka odavamad, kuna kasutatakse käsitsitööst tunduvalt efektiivsemaid tootmisliine, tehnoloogia tõttu on ka materjalikulu 30 protsenti väiksem. Ning kogu tootmine on ka keskkonnasõbralik. Meilt tellivad nii ehitusettevõtted kui ka ühe maja ehitajad või renoveerijad,“ lisab ta.
Fermide tootmine on laias valikus höövelmaterjale tootva AS Naturali (vt ka https://naturalprofessional.ee/pages/natural-30 ) Koeru moodsas fermitsehhis viidud tehnoloogiliselt tervikliku lahenduseni: iga hoone jaoks projekteeritakse (maja jooniste ning kohapeal tehtud mõõtmiste alusel) fermid, seejuures võetakse ka arvesse, kas on plaanis edaspidises näiteks katusealune ruum kasutusele võtta (siis on vajalik konstruktsiooni tugevam lahendus), kuhu tahetakse teha katuseaknad, trepid, panipaigad, eriliste vajaduste ja nõuetega ruumid jne.” See projekteerimisprogrammi abil tehtav töö võtab koostöös tellijaga aega näiteks keskmise suurusega eramu puhul 2-3 päeva.
Seejärel toodetaksegi tehases puidust fermid: lõigatakse välja, kinnitatakse sõlmkohtades metallist ogaplaatidega. „Need surutakse paika hüdraulilise pressiga, nii on selline ühendus väga kõva. Enne võib tala puit puruneda, kui selline sõlm järele peaks andma,“ ütleb Andreas Toom. Ta lisab, et tellimuse täitmine tehases sõltub tellimuse mahust ja veidi ka sellest, kui aktiivne ehitushooaeg just on. „Fermid toodetakse tehases valmis ühe päevaga aga enne seda kulub vahel mitu nädalat kliendiga detailide täpsustamisele. Toppamisi võib ette tulla ka suurenenud nõudlusest. Aga isegi siis, kui väga paljud ärkavad korraga alles suve lõpus, et enne talve oleks hädasti uut katust vaja, ka siis saame kõiki neid aidata. Meil tootmisvõimsust ja materjale jätkub.“
Ka edasine katusepanek läheb vabrikutoote puhul ladusalt: fermid pakitakse ning transporditakse otse ehitusplatsile. „Siis võib need auto kraanaga autolt otse müürile paika tõsta, kui ehitajal on nii plaanitud,“ kirjeldab Toom asjade käiku. Ta rõhutab, et kui fermid paigaldada jooniste järgi, siis on näiteks eramu katusefermid püsti ja paigal lausa ühe päevaga. „Ka väljaõppinud puusepal läheb kordades rohkem aega. Lisaks tugineb ta enamasti vaid oma kogemusele ja ligikaudsetele rehkendustele. Arvuti abil projekteeritud fermidesse on aga pandud nii tugevusõpetuse teooriat kui ka paljude praktikute aastatepikkuse kogemuse summa,“ lisab ta.
„Ning kogu tootmise vältel toimub meil ka põhjalik kvaliteedi jälgimine ja kontroll – alates materjali valikust, projekteerimisest, puidu tugevussorteerimisest, tootmisest kuni tellijale üleandmiseni välja. Me oleme ferme tootnud juba 2016. aastast alates.“ Probleeme võib fermidega ainult siis tekkida, kui ehitaja teeb ehituse käigus muudatusi ehk muudab toestavaid seinu või fermi ennast. „See on ka vist ainus murede allikas, mis ferme kasutades tekkida võib. Kui ehitajal on töö käigus vaja teha muudatusi, tasub need meie spetsialistidega läbi arutada,“ märgib Toom.
Kui küsida, miks eelistada Naturali ferme teiste tootjate omale, siis vastab fermiliini tootejuht: „Meie eelis on lisaks kogemustele ja headele tootmisliinidele ka see, et kasutame oma firma toodetud, meie enda poolt kontrollitud kvaliteediga puitu. See annab meile ka varustuskindluse ka keerulistel aegadel, klientidele samas lühemad tarneajad. Ja nii võime ka rahuliku südamega öelda, et meie toode kestab isalt pojale. Või vähemalt hoone kogu eluea.“
Kui tekkis huvi katusefermide kohta lisainfot küsida või sul on juba valmis projekt ootamas, siis mine Naturali kodulehele ja täida veebivorm.