Kui vapper on potielupuu?

Kaja Kurg
Shutterstock

Rõdul, terrassil ja trepimademel potis kasvav elupuu on oma igirohelise rüüga talvel tore värvilaik. 

Harilik elupuu on meie kliimas külmakindel, kuid tasub teada, et tema juured ei talu pikaajalist läbikülmumist. Väikeses anumas kasvades võib see krõbedama külmaga kergesti juhtuda. Kuigi viimased talved on olnud soojad, ei tea iial, mis ootab ees tänavu.

Elupuu juured kannatavad ära kuni –15°. Kui külma on rohkem, siis üsna tõenäoliselt puu hukkub ja on kevadel pruun. Mida suurem anum, seda rohkem on seal mulda ning seda aeglasemalt see läbi külmub.

Suurema külma eest saad potielupuud kaitsta järgmistel viisidel talitades.

* Isoleeri pott külmast kivi- või betoonpõrandast. Eriti külm põrand on alt lahtisel rõdul. Hea kaitsekihi saab poti põhja alla puidust või vahtplastist.

* Kata mullapind paksult saepuru, peenestatud freesturba või puukoorepuruga.

* Keri ümber anuma pakasekangas või kinnita mõnda muud sooja hoidvat materjali, näiteks vahtplasti. Lõpuks mässi ümber anuma kile, et soojustus nii peal kui ka külgedel märjaks ei saaks.

Kõige kindlam on kasvatada anumas sellised okaspuid, mis külma ei karda. Vaprad talvitujad on mägimänd, harilik mänd, harilik kuusk ja torkav kuusk. Muret pole ka hariliku, roomava, sabiina ja Pfitzeri kadakaga.

Sarnased artiklid