Väärikad terrassiklassikud

Riima Randviir
Kodu & Aed
05.05.2017
Taimed elavdavad terrassi, nendega saad liigendada pinda ning varjata või suunata vaateid. Leia neile tuulevaikne ja mõnus koht, siis tunnevad ka nemad end hästi. | Shutterstock

Väärista ümbrus lisaks suvelilledele tubaste lemmiktaimedega.

 

Juba varakevadel, esimeste soojade päikesekiirtega kolivad paljud meist oma kohvitassiga rõdule või terrassile. Ja kohe hakkab mõte tööle, kuidas seda niigi mõnusat kohta veel mõnusamaks muuta. Loomulikult taimedega! Esimesed võõrasemad pärast pikka ja pimedat aega oleks nagu palsam hingele. Aiaärid pakatavad kaubavalikust. Silme ees läheb lausa kirjuks, tahaks seda ja toda ... ja miks ka mitte. Igaüks peab saama ilu luua just nii, nagu ta seda soovib ja õigeks peab.

Aga mina tuletaksin hoopis meelde, et on toas talvituvaid taimi, mis meeleldi suvitaksid õues. Nad kaunistavad meie terrassi efektselt aastast aastasse, mitte ainult ühe hooaja. Kohe tutvustan oma vaieldamatuid lemmikuid.

Lõhnapelargoonid Pelargonium graveolens, P. crispum jt on mu vaieldamatud lemmikud, imeliselt mitmekülgsed taimed. Olen teinud seda trikki, et enne külaliste tulekut sopsutanud kätega läbi lõhnapelargooni lehtede, ja terve terrass on korrapealt uimastavat aroomi täis. Pealegi saab nende lehtedest valmistada maitsevett ja võrratut teed. Loomulikult ikka sidruni- või roosilõhnalistest sortidest, sest lõhnu on neil igasuguses meeldivusastmes. Igal kevadel istutan ma nad ümber (teised pelargoonid ka) heasse mulda, kuhu lisan veel kanakakagraanuleid. Tagasilõikuse teen sügisel, talvituvad nad valges ja jahedas.

Fuksia Fuchsia on imetabane nostalgialooja. Armastab poolvarju ja toitainerikast mulda. Õitsevate taimede väetis, kanakakagraanulid ja korralik kastmine on tema puhul kohustuslikud. Talvitub jahedas, valgus pole tähtis. Tagasilõikust tahab kevadel.

Loorberipuu lehti saad ka köögis kasutada. | Shutterstock

Harilik loorberipuu Laurus nobilis on ideaalne taim kasvama päikselises ja tuule eest kaitstud kohas. Minul kaunistab loorberipuu tüvivorm juba kümme aastat maja peasissekäiku. Noori loorberitaimi istutatakse ümber paari aasta järel, vanemaid 4–5 aasta tagant. Mullasegu valitakse raskem ja toitainerikkam. Kindlasti ei armasta loorber liiga suurt potti. Kevadsuvel kastetakse rikkalikult, eraldi väetamist ta ei vaja, kuid sorts rohelistele taimedele mõeldud väetiselahust kuus kahjuks ei tule. Talub hästi kujunduslõikust ja talvitub ideaalselt valges ruumis 2–6 °C juures. Loorber kolib õue suvitama mais. Esimesel paaril päeval soovitan talle varjutuskanga üle visata, et vältida päikesepõletust.

Harilik õlipuu Olea europaea on hõbedaste lehtedega klassikaline Vahemere hõngu looja. Ideaalne paariline loorberipuule. Kasvutingimused, muld ja väetamine on samad mis loorberi puhulgi. Imekaunis oma lihtsas terrakotapotis.

Ameerika agaav Agave americana on ülimalt efektse vormiga ja väga lihtsalt kasvatatav sukulentne taim. Kahjuks kasvab ta aja jooksul nii suureks, et ei mahu enam ustest läbi. Õnneks annab ohtralt titekesi ja uus ring võib alata. Talvitub hästi valges ja jahedas ruumis, kuid lepib ka soojema kohaga, eeldusel, et valgust jagub. Mullasegu võiks olla pisut rammusam kui sukulentidele mõeldud mullad, kindlasti aga hästi vett läbilaskev.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid