Tapeet kujundab ruumi. Tapeetimise nipid

Teija Aaltonen
Fototapeetide valik on tänapäeval tohutu. Hind sõltub seina ruutmeetrite hulgast, mitte sellest, kui palju meetreid tapeedirullis on, mistõttu ostja ei pea ülejääkide eest maksma. | Teija Aaltonen

Tapeetimine on tänapäeval lihtsam kui kunagi enne, aga valik tohutu suure pakutava tapeedirohkuse hulgast võtab lihtsalt aega. TM kogus tapeediostjate valikute lihtsustamiseks häid nippe ja nõuandeid.

Tapeetimine on kodu uuendamisel taskukohasemaid võimalusi. Enne on aga vaja teha otsustavad valikud, millisena tahetakse uuendatud kodu seinu näha.

Müügil on tohutult palju erinevaid tapeete ja nende variante. Esialgu segadusseajavast valikurohkusest saab rohkem selgust, kui tapeedid nende omaduste järgi selgelt rühmitada.

Pabertapeet on kõigile tuntud traditsiooniline tapeet, mis vajab liimile imendumisaega enne paani seinale kinnitamist. Fototapeedil on aga ruutmeetrihind ja selle ostmisel ei pea ülemääraste jääkide eest maksma, nagu rulltapeedi puhul enamasti juhtub.
Vinüültapeet on paks ja tihe ja seda on dekoratiivsete kujunditega. Kiud- ehk non woven-tapeet on tänapäeval soosituim oma paigalduslihtsuse tõttu.
Kui tapeeditüübid on endale selgeks saadud, tuleb otsustada, milliseid omadusi oma kodu seinakattelt soovitakse. Tuleb arvesse võtta ka muid omadusi, nagu seinapinna hingavust, alles seejärel on mõtet minna tapeetide hulgast valikut tegema.

Tasakaalukus tapeedi valimisel väärib küünlaid. Tapeeti valides ei tohi kiire olla, vaid koduse elamismugavuse suhtes tehtavaid otsuseid peab vastu võtma alles peale rahulikku arutlemist. Tapeedipoodi kaasa võetud korteri põhiplaan aitab hästi valikute suhtes otsusele jõuda.

 

Liiga tagasihoidlik või liiga julge valik

 

Inimese värvimälu on kesised viisteist minutit. Kui inimene tapeeti valides näitab, et tal on kodus umbes sama värvi diivan, siis ei saa küll tema värvimälu suhtes kindel olla. Seetõttu tasub alati võtta tapeedipoest näidised kaasa, et neid kodutingimustes võrrelda. Ainult selliselt saab näha ennast huvitavat tapeeti õiges kohas ja õige valgusega, nii loomuliku kui ka kunstliku valgusega.

Uusehitisse tapeedi valimine võib tunduda keerulisem kui renoveeritavatesse ruumidesse, sest uus maja on nagu tühi leht.

Alustada saab nii, kui valida tapeet, mis harmoneerub põrandaga. Kui põrand ja seinad omavahel kokku sobivad, siis ruum juba iseenesest meelitab end sisustama. Samuti tasub toimida ka korteri müümisel, et valitakse tapeedid selliselt, et need põrandatega kokku sobivad ja see kindlasti toimib. Kes on kimpus suuremustriliste tapeetide valimisel, sel on kindlasti kasu teadmisest, et kuidas kujundid hakkavad suurel seinapinnal välja nägema.

Väga harva tulevad kliendid tapeediärisse hiljem kurtma, et nad on liiga julgelt tapeedid valinud. Palju rohkem on vastupidist, et kahjatsetakse oma liiga tagasihoidlikku valikut. Pisikene kujund näiteks ei tule suurel seinapinnal üldse esile. Kujunditerikas tapeet jällegi on rahulikuma muljega kui selline, millel siin-seal on hõredalt suured kujundid.
Peab olema hoolikas ka ses suhtes, et endale selgeks teha, kuivõrd üldse tapeet teatud ruumi sobib – eriti hoolikalt peab tapeeti valima modernsesse ja minimalistlikku ruumi. Niisket ruumi ei tasu tapetseerida.

 

Tapeedi paigalduse põhietapid

 

Vahel soovitakse lihtsalt inetu seinapind tapeediga katta. Kui seinal on mitu värvikihti ja kruviauke, siis tapeediga katmine on odav ja lihtne. Kahjuks küll sellise tööga ei parandata eelnenud tööetappe.

Ettevalmistustöö tapeetimiseks on samavõrd tähtis kui tapeetimine ise. Aluspind peab olema tasane, kuiv ja puhas – selles järeleandmist ei tohi olla. Vana tapeet tuleb alati enne seinalt maha võtta – vastasel juhul võib ees oodata mitmeid probleeme.
Vana tapeedi liitekohad võivad hakata uuest tapeedist läbi paistma. Kliister võib vana tapeedi seinal lahti sulatada ja uus tapeet jääb n-ö mullitama.

Ei saa loota selle peale, et õhumullid tapeedi all kuivades ära kaovad. Kui uus tapeet pannakse vana vinüültapeedi peale, tuleb väga õhutihe ja mittehingav seinapind, mis liimi kuivamise suhtes pole sugugi hea.
Ka tapeedi värvist sõltuvad ettevalmistustööd. Tumeda tapeedi alla soovitatakse samatoonilist kruntvärvi vähemasti tapeedipaanide liitekohtadesse, et hilisem võimalik tapeedi kokkutõmbumine paanide liitekohtades märgatavaks ei saaks.
Kiudtapeedid on oma paigalduslihtsuse tõttu suurde soosingusse tõusnud. Vaja on vaid liim seinale kanda ja kuiv tapeet seinale kleepida. Tasub eelnevalt ka lae alla rõhtjoon vedada, et vältida tapeediserva viltu kiskumist.
Tapeetimisel tehakse ka vigasid. Ei võeta arvesse, millega seinad on kruntvärvitud. Kahjuks näiteks eelnevalt kolme kihi lateksvärviga värvitud sein ei muutu hingavamaks, kui sein katta pabertapeediga.

 

Probleeme piisavalt

 

Kui soovitakse, et kodus peab kõik valge olema, võib olla põhjuseks luksusliku mulje jätmine. Paljud jällegi kasutavad valget seetõttu, et neutraalse värviga ei saa tekkida maitsevääratusi. Tegelikkuses ei pruugita kumbagi eesmärki saavutada.
Paljudes kodudes on valged laed, valged aknaraamid ja uksed, valge mööbel. Kui seinale valitakse veel ka valge tapeet, ei pruugita saada soovitud tulemust, vaid ruumis tekib valgete toonide kakofoonia. Niikuinii hakkab mingi valgetooniline osa ruumis muude kõrval tunduma kulununa ja määrdununa. Ruumis puudub ka rütmilisus ja sellega seotult ka harmoonia. Sama juhtub ka hallide toonide puhul.

Kodudes, kus püütakse tagasihoidlike vahenditega harmooniat saavutada, ollakse vahel kimpus laste tubadesse tapeetide valimisel.
Kas lastetoa tapeet võiks kodu muidu hillitsetud interjööridest erineda?
Võib ja lausa peab. Laps vajab värve oma värvitaju arengus ja täiskasvanud peaksid talitsema oma soovi kodus kõik oma nägemuse järgi tuimaks kujundada. Lapsed sirguvad ja sellest tulenevalt võib ju tapeete taas vahetada. Lastetoa tapeetimist kavatsedes tasub lapsed tapeedipoodi kaasa võtta või siis neile koju mõne toreda tapeedinäidise hindamiseks tuua.

Kodu ühtlaseima mulje saavutamise nimel ei tasu tapeedivalikul ka liiga palju kahelda. Kui elutoa, köögi tapeedivalikud on omavahel sobivad, määrab see juba ka kogu kodu üldilme. Esikus ja mujal läbikäidavates ruumides võib julgelt värve kasutada. Magamistubadesse võib julgesti oma meeldumuse kohaselt valida mida tahes.

Kollased toonid on tapeedikujunduses endale koha kindlustanud. Valik on suur – sooja ookrit, säravat kuldset, sinepitoonid, värsket sidrunkollast jne. Siiski päikseline värv ei ole sugugi lihtne valik.

Koju seinakujunduseks kollast tooni tapeedi valimisel tasub selleks rohkem aega võtta. Kollane on metameeriline värv ehk selle toonid muutuvad olenevalt aastaaegadest ja valgustusest. Kollast tapeeti ja selle tooninäidiseid tasub kodus pika aja jooksul uurida igasugustes valgustingimustes.

Tihti põhjendatakse tapeedivaliku raskust sellega, et mis siis, kui valitud tapeedist küllastutakse peatselt? Soodsa hinnaga tapeedivalikud on kasutusel 3–5 aastat. See on trendikaup, mis on just vastavaks ajaks kavandatud ja müügile lastud. Seepärast need ka n-ö vananevad kiiremini.

Klassikalised ja veidi kallimad tapeedisarjad ei uuene mõne aasta järel. Mustrid ja värvitoonid on müügil isegi kümneid aastaid ja kujundus võib matkida ka XIX sajandi tapeete. Kvaliteetsesse tapeeti panustamine tagab ka ruumide seinakatte pikemaajalisuse.
 

Tapeeditüübid tuttavaks

 

Kiudtpeet ehk non woven on valmistatud polüester- ja tselluloosikiududest. Niiskudes see ei veni nagu tavaline pabertapeet. Liim kantakse otse seinale ja tapeet kinnitatakse tapetseerimissiluriga.  Tapeedipaani võib seinale tõsta otse rullist, vaid üla- ja alaserv lõigatakse sirgeks. Järgmise paani muster on lihtne seinal paika saada.

Pabertapeet on tänapäevastest tapeeditüüpidest kõige traditsioonilisem. Pabertapeet on õhku läbilaskev ja seda on mitme tugevusega. Hea kvaliteediga pabertapeet talub niiske lapiga või käsnaga pühkimist. Tapeedipaan kliisterdatakse ja kliistril lastakse enne paani seinale kleepimist sellesse imenduda.

Vinüültapeet talub tugevat kulutamist ja kriimustusi. Vinüülpind on täiesti tihe ja mittehingav. Niiskus eraldub tapeedi alt vaid paanivahedest ja seinakonstruktsioonisse, mistõttu ka liimi kuivamine on aeglane. Vinüültapeete on olemas nii kiud- kui ka paberpõhjal; tapeedi kinnitus valitakse aluspõhja järgi.

Klaaskiudtapeet talub kõva kulutamist, kaitseb löökide eest ja katab väiksemaid ebatasasusi. Sobib hästi ruumidesse, kus võib kergelt tekkida määrdumist. Klaaskiudtapeedi pind värvitakse tavaliselt üle. Ilma alusseina pinda rikkumata on klaaskiudtapeeti raske seinalt maha saada.

Värvitav tapeet on seina veidi tasandav seinakate, mis värvitakse üle sisevärvidega. Värvitav seinakate on reljeefne nagu klaaskiudtapeetki; see sobib ruumi, kuhu tahetakse niiskuskindlat seinapinda, mispuhul see tapeet ka värvitakse üle niiskuskindla värviga. Tapeedi saab seinalt ka värvituna üsna kergelt maha võtta.

Fototapeetide valik on mitmekesine. Tapeeti tellitaks just täpselt vajaduse kohaselt, mistõttu ülejääke ei teki.

Tasandustapeet on paks tapeedirullil olev kiudmaterjal, millega kaetakse vanad ebatasased klaaskiudtapeediga kaetud seinad. Kinnitatakse seinale nagu kiudtapeedid.

Sarnased artiklid