Suvine grillihooaeg on alanud – kuidas kaitsta oma maksa?

Sisuturundus
Grillihooajal sööme ja joome sageli rohkem kui see hea oleks. | Shutterstock

Terve maks on üks eeltingimus, et meie keha funktsioneeriks täisväärtuslikult ja et me tunneks end hästi. Kuna meie eluviis võib mõjutada oluliselt maksa tervist, tasuks vältida rasvast toitu, liigset alkoholitarvitamist, rohkete ravimite neelamist ning liikuda selle kõige kõrval piisavalt.

Maksa ülesandeks on täita mitmeid erinevaid funktsioone, mis tagavad organismi töö ühtses rütmis. Kui maksa tervis on mingil põhjusel halvenenud, ei anna organism esialgu nendest muudatustest teada. Seetõttu on eriti oluline jälgida maksa tervist ja vajaduse korral välja selgitada, kuidas maksa kaitsta. Maksahaiguste sümptomiteks on nõrkus, üleüldine halb enesetunne, isutus, iiveldus, kõhulahtisus. Maksaga seotud probleemidest võivad anda märku ka naha sügelus ja kollasus; uriini tume või rooja hele värvus.

Maksa täisväärtuslikuks talitluseks on soovitatav süüa regulaarselt ja tarbida ööpäevas ligikaudu kaks liitrit vedelikku, vältida rasvaseid ja kaloririkkaid toite. Nii vähendatakse maksa koormust. Keha vajab ka füüsilist aktiivsust, seega: mida kaloririkkamat toitu tarbime, seda rohkem vajame liikumist.

Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel kuuluvad maksahaigused kümne kõige sagedamini esinevate surmapõhjuste hulka maailmas ja need on laialt levinud kõikidel kontinentidel. Maksahaigused võivad tekkida erinevatest nakkustest, ravimite kasutamisest, toksiinide ladestumisest organismi, alkoholi kuritarvitamisest ja paljudel teistel juhtudel. Maksahaiguste korral on eriti oluline asjatundlik maksa ravi, sest maks mõjutab inimkeha elutähtsaid protsesse.

Märkimisväärne on asjaolu, et maksahaigused kulgevad vähemalt nende algstaadiumis tihti ilma mingite sümptomiteta ja inimene tunneb end täiesti hästi. See on nii, sest tavarežiimil töötab üksnes väike maksa osa ja siis, kui maks tunneb, et koormus on muutunud suuremaks, lülituvad tööle ka teised maksa osad. Kuid pidev maksa ülekoormus võib põhjustada tõsiseid maksahäireid ja haigusi, seepärast on oluline hoolitseda maksa tervise eest iga päev.

Sagedamini esinevad maksahaigused ja häired on rasvhepatoos ehk maksa steatoos, hepatiit ning maksatsirroos. Maksatsirroos ei peeta eraldi haiguseks, vaid see on erinevate maksahaiguste, näiteks B- ja C-hepatiidi või alkoholi hepatoosi viimane staadium. Tsirroosistaadiumis ei suuda maks enam täita oma kõige tähtsamat ülesannet – puhastada organismi erinevatest ainevahetusproduktidest, sest maksarakud on asendunud sidekoega.

 

Kontrolli ja kaitse
 

Vähemalt üks kord aastas on soovitatav teha vereanalüüs veendumaks, et sinu maksa tervis on korras. Hea uudis – maksarakud on võimelised taastuma, seepärast on oluline kasutada tooteid, mis soodustavad maksarakkude uuenemisprotsessi.

Niisiis, suviste grillipidude hooajal oleks mõistlik maksa turgutada. Kasuta selleks Lagosa 150 maksapreparaati, mida leiab apteekidest.

Lagosa 150 on maarjaohaka seemnete standarditud kuivekstrakti sisaldav toode. Maarjaohakas on Euroopas juba antiikajast tuntud ravimtaim. Maarjaohakat kasutati maksa- ja sapipõiehaiguste, mürgituste, aga ka melanhoolia raviks.

Tänapäeval teatakse, et maarjaohaka toime tuleneb selles sisalduvast toimeainest – silümariinist. Silümariini kasutatakse nii ravimites kui toidulisandites. Maarjaohakas võib ka Eestis peenra peal kasvada, kuid kahjuks toimeainet sealt niisama lihtsalt kätte ei saa – silümariin ei lahustu vees ja seetõttu maarjaohakatee maksa toetuseks väga tõhus pole, kuigi aitab suurendada vedelikutarbimist. Maarjaohakaõlis on silümariini vaid mõni protsent, kuid oluline on, et silümariini oleks tarbitavas tootes piisaval hulgal.

Alati tuleks toote pakendilt lugeda, mida seal õigupoolest on – kas näiteks lihtsalt maarjaohakat või on ka silümariini kogus kirjas? Toidulisandis Lagosa 150 on silümariini 150 mg – piisav kogus, et maksa toetuseks kasutada vaid üks tablett päevas.

Turguta oma maksa ja tunne end hästi!

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid