Põnevaid ideid tapeediga: miks mitte lakke. Selle aasta moetapeedid on...

kodus.ee
Suuremõõduline ülepaisutatud geomeetria on kuum trend. | Tapeedistuudio

Tapeedistuudio juhataja-sisekujundaja Anneli Sisask ütleb, et alanud aasta tapeeditrendides  on kaks olulist märksõna: loodus ja geomeetria. Loodus kontrastis  -  nii vastandudes kui sulandudes kaasaegse kiirelt areneva ühiskonnaga.

 

Viimaste aastate digiprinttehnoloogia tohutu kiire areng (mille boonus on ka üha tarbijasõbralikum hind) võimaldab näiteks võtta fragmendi Hollandi gravüürmaalilt ja paisutada hiigelmõõtudesse seinale.
Teine vaieldamatu favoriit mustrites onAnneli Sisaski sõnul geomeetria, mida kasutatakse samuti nii suuremõõduliste geomeetriliste digiprintidena kui standardmõõdus tapeedipaanidel tavapärases suuruses mustritena, ja samuti koos loodustemaatikaga.

Tapeeti võib tõepoolest panna igale poole. Miks mitte ka lakke! Anneli Sisaski sõnul on tapeedi lakke kleepimist on kasutatud juba aastakümneid, nii traditsioonilistes maaelamutes, kus see üsna tihti lisaks ebaühtlase laepinna esteetilisemaks muutmisele mängib ka mõningal määral soojustavat rolli. Tapeet on mõnes mõttes kiire alternatiiv kallihinnalisele laemaalingule.

Tehniliselt pole tapeedi lakke kleepimine oluliselt keerukam seina kleepimisest.  Vaja on materjalile vastavat õiget liimi, toestama peab ehk mõned minutid kauem, et materjal aluspinnaga kindlat nakkuks.

Tänapäevast non-woven ehk tugevdatud kiuga alusmaterjalile trükitud tapeeti on lihte käsitseda (nn. easy-up ehk liim otse pinnale paigaldus).
Tapeedipaanid võib seinale kleepida kasvõi diagonaalselt, rääkimata vertikaalsest paigaldusvariandist.

Anneli Sisask ütleb, et Isetegijate hulgas on väga levinud decoupage-tehnika, mida kasutatakse nii väiksemate esemete (nt. karpide, sahtliuste ja-sisude, trepiastmete külgede jne) dekoreerimisel tapeeditükkidega kui ka suuremõõtmeliste mööblitükkide (nt.garderoobiuste) põnevamaks muutmiseks.  Pinna vastupidavaks muutmiseks kasutatakse siinpuhul  üle lakkimist.

Muidugi ei saa mainimata jätta köögi tööpinna tagust ala, kus on tapeet endiselt vaieldamatu lemmik ja alternatiiv kulukale ja keeruka paigaldusega keraamilisele plaadile. Tapeedipind tuleb siin taas kas lihtsalt üle lakkida või kaitsta klaasiga. Viimane loob võimaluse materjali lihtsale vahetamisele.  Mustri- ja värvivalik on piiramatu, lisaks tapeedikataloogide vahel pakutule on ju võimalik printida kasvõi oma enda fotost tehtud tapeet

 

Põnevaid ideid tapeedi kasutamisel

Järgnevalt mõned vahvad ideed, kuidas saad tapeediga kodule või muule olmeruumile efektse värske ilme luua.

1. Triibuline tapeet

Kombineeri triipe vertikaalselt ja horisontaalselt või eri värvi ning disainiga partiisid. 

2. Kollaaž

Kas sul leidub kodus vanu tapeedijääke? Kui ei, siis leiad neid kindlasti ka tapeedisalongidest. Mängi erinevate mustrite ja värvidega ning avasta oma seinal uhke sümbioos!

3. Redisaini mööbliesemeid

Vanad kapid, kummutid, lauad vajaksid väljavahetamist? Kuid miks? Värskenda kappide tagaseinu või sahtleid uhke tapeedimustriga. Vajadusel lisa pintsliga törts värvi.

4. Vahvad trepiastmed

Lisa oma trepile värvikust erineva värvi ja mustriga tapeediga – tulemus nagu oleks tegu kahhelkiviga!

5. Tapeet laes?!

Igatsed oma söögituppa Michelangelo laemaalingut? Väga grandioosse tulemuse võid saada ka kasutades oma laes tapeeti. Eriti luksusliku lahenduseni jõuad kasutades reljeefse tekstuuriga tapeete laes.

6. Tapeet kui kunstiteos

Mängi liistudega ning muuda  tapeet oma seinal maalikunsti auväärseks dublandiks.

7. Ühenda ekstravagantsed

Miksi omavahel julgelt optiliselt mänglevat triibulist ja omapärase dominantse mustriga tapeeti – tulemus on ahhetamapanev!


8. Alanda liigkõrgeid seinu

Kõrge laega suures heledas ruumis aitab seinu visuaalselt madalamaks muuta pisut tumedamal taustal efektse mustriga tapeedipaan horisontaalselt paigutatuna.

 9. Värvi-kleebi

Armastad sageli seinakatteid vahetada? Vahva lahendus on heleda sürrealistliku mustriga tapeet, mida saad kasvõi iga päev ise värvides uuendada. Võid kindel olla, et täpselt samasugust seina ei leidu kellelgi. See on ideaalne võimalus ka pere pisimate liikmete tubade kaunistamiseks, kes saavad ise anda oma toale isikupärase ja loomutruu ilme, kartmata vanemate pahameelt, kui vildika kraaps kogemata seinale libiseb.

Ideede allikas: Mööblisahver

 

Võimsad loodusmotiivid. | Tapeedistuudio
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid