Soomlasest professionaalse kodukorrastaja Annete Velde-Luoma sõnul on inimestel asjadest raske loobuda – inimese aju on selline elund, mis loob sideme kõige ümbritsevaga, mille oleme endile hankinud. Tegelikult on neid asju muidugi liiga palju. Eluolu muutumine võib tuua endaga kaasa asjade rohkuse suurenemise või tingida, et neid peaks hakkama ümber korraldama. Elus tuleb ette kõike – hakatakse koos elama või minnakse lahku, lapsi tuleb peresse juurde või siis "lendavad" nad kodust välja, vanavanemad tahaksid endale väiksemat kodu jne. Asju tekib juurde pärandusena, kolimise tõttu või ise soetatuna. Mida teha?
Kodu projekteerimisel ära unusta panipaiku!
Uue elamu projekteerimisel on vaja arvesse võtta elanike asjaderohkust ja nende säilitamisvõimalusi. Majas peab olema ruumi kappidele, kastidele, riiulitele seinakappidele ja muudele hoiukohtadele. Neid kõiki on võimalik tihtipeale hankida ka samalt firmalt. Maja projekteerimisel tasub arvestada, et majja tuleks piisavalt suur riieteruum ja sobilikud hoiukohad magamistoa asjadele.
Esiku kujundamisele on samuti põhjust panustada, sest see on koht, kuhu külalised esimesena sisse astuvad. Esik peab olema sedavõrd ruumikas, et seal oleks koht, kus hoida riideid ja jalatseid ja ka väiksemaid harrastusvahendeid. Laoruumis või keldris on suuremat mõõtu vabaaja veetmise vahendeid hoida õigem kui esikus või välisukse kõrval – nii on lihtsalt otstarbekas. Hoiuruum peaks suuruselt olema selline, et seal on lihtne asju üles leida. Ja sellisel juhul on see ka igapäevases kasutuses ega jää vaid asjade äraviskamise kohaks.
Tee suurpuhastus ja vii asjad taaskasutusse
Asjadest tekkinud kaos kodus viitab ka lohakusele. Kodu võib muutuda räpaseks – tolmus ja mustuses aga sigivad ka igasugused putukad. Korralagedusest on mõstlik lahti saada ja liigsetest asjadest loobuda ning korraldada asjade säilitamiseks korvide, kastide, kappide abil sobivad kohad ka vanas majas.
Millal peaks koristamisega pihta hakkama? Nüüd ja kohe – sest teada ju on, et teatud töödega pihta hakkamine on üllatavalt raske. Mõtle järele, kuivõrd sa mingit asja vajad ja mida sellega veel teha saaks. Asjad, mis toimivad ja töötavad, aga mida ise enam ei kasuta – neile leiduks kasutajaid kindlasti kas tutvuskonnast, täikal või uuskasutuskeskustes.
Piisab kümnest minutist päevas tõhusalt kodukorrastamisega tegeleda – ning ruumid saavad puhtamaks ja asju jääb vähemaks. Nädala pärast on tulemust juba näha ja kuu pärast on elamine üsna korras. Kui ei suuda kohe otsustada, kui vajalik mingi asi võib olla, võib selle sel hetkel kõrvale tõsta ja otsustada millalgi hiljem. Lase mõtetel selgineda, aga ega midagi tasu säilitada üksnes igaks juhuks. Kõik asjad leiavad endale õige koha, kui neist loobuda süstemaatiliselt ja teha seda kohe.
Kelder, kuur ja autotall
Asjade painipaikadeks mõeldud kohad, nagu kelder, pööning ja kuur on enamsti külmad ruumid või siis on neis tavaliselt madal temperatuur. Ruumide soojusest sõltub ka see, mida neis sobib säilitada. Külmas ruumis ei tasu hoida igapäevaselt kasutatavaid riideid, tundlikke elektriseadmeid või muidu külma suhtes kartlikke materjale. Niiskust võib olla nii keldris kui ka kuuris. Hea õhustus neis ruumides säästab ehituskonstruktsioone ja võimaldab paremini asju säilitada. Külmas ja niiskes ruumis on sobilik kasutada asjade säilitamiseks tugevaid plastkaste ja puust riiuleid. Aga peegelliugustele ja tahveldusega kappidele ei sobi külm ja niiskus mitte, need võivad sellistes tingimustes lausa lagunema hakata.
Jahedas ruumis võib säilitada spordivahendeid, nagu suuski, uiske, suusasaapaid ja kõnnikeppe. Reisiskotid ja seljakotid üldiselt taluvad külma ja need võib ruumipuudusel tõsta riiulitele järgmist kasutuskorda ootama. Tööriistadele, aiatööriistadele ja autoratastele on sobilik hoiukoht autotallis. Autotalli seinale võib paigaldada igasuguseid siine ja riiuleid, panna asju korvidesse ja kastidesse ja kappidest saab teha ka sobiva töölaua. Enne hoiustamist tuleb aiavoolikust ja survepesurist vesi välja lasta ja mootorites peab kasuta antifriisi, et talvepakased kahju ei saaks teha.
Tõlge: Mattias Hiiumaal