Nutikalt valgustades võid säästa aastas sadu eurosid

Sisuturundus
Hea ja tark valgustus arvestab sisekujunduse, mööbli asukoha ja konkreetse ruumi otstarbega. | Tootja

Nutika valgustuse tehnoloogia ja juhtimine on suunatud energiasäästule. See võib tähendada madala energiatarbega valgusallikaid kui ka automaatset juhtimissüsteemi, mis kohandab valgustust vastavalt vajadusele või siis neid mõlemaid.

Kas teadsid, et ca 20 protsenti maailma kogu energiakulust kulub just valgustusele? Üksikmajapidamises ei moodusta valgustuse osakaal elektriarvest küll nii suurt osa, ent märkimisväärne summa kulub elamise valgustamisele sellegipoolest.

 

Valgustus sisustusega kooskõlas
 

Valgustitel on erinevad ülesanded: on üld-, koht- ja meeleoluvalgustus, mis kõik valgustavad tube ise moel. Hea ja tark valgustus arvestab sisekujunduse, mööbli asukoha ja konkreetse ruumi otstarbega. Üldvalgustuse peamine ülesanne on anda toale enam vähem ühtlane valgus. Enamasti on ruumi üldvalgustiteks laelambid.
Kohtvalgustid on spetsiaalselt teatud ala valgustamisele kontsentreeritud valgustid, mis aitavad kaasa just selles kohas tehtavatele tegevustele.
Kohtvalgustiteks on tööpinnavalgustid, lugemis- ja töölaualambid.

Meeleoluvalgustid on mõeldud ruumi teatud valgusfooni ja meeleolu tekitamiseks. Seda tüüpi valgustite alla käivad kummutitele, riiulitele ja kohvilaudadele paigutatud lambid, mis täidavad sageli ka disainelemendi ülesannet. Meeleoluvalgustid, aga ka kõik muud elamise sisustamiseks vajaminevad asjad, leiab siit.

Kriitilise pilguga tuleks üle vaadata terve majapidamine. Kas tubades on valgustite asukohad ja ülesanded läbi mõeldud; jälgida mööbli paigutust ja kogu ruumi funktsiooni; kas lugemisnurga tugitooli juures on ikka piisava tugevusega kohtvalgusti või peab mugavaks lugemiseks sisse lülitama kogu toa üldvalguse jms. Tark valgustuse planeerimine on alus nutika valgustuse loomiseks kodus. See aitab vältida dubleerivat valgustamist ning säästab elektrit ja raha.
Lai valik erinevaid valgusteid ootab sind siin.

 

Tähelepanu lampidele ja pirnidele
 

Hõõgniidiga või veidi uuema tehnoloogiaga halogeenpirnid tuleks asendada LED-pirnidega. Kui halogeenpirnid tarbivad hõõgniidiga pirnidega võrreldes sama valgustugevuse saavutamiseks ümmarguselt 20-30 protsenti vähem elektrit, siis LED-valgustid kasutavad omakorda umbkaudu 85 protsenti vähem energiat, kui  halogeenpirniga valgusallikad. 

Sõltuvalt valgustite arvust ja seal varasemalt kasutusel olnud valgusallika tüübist, annab LED-pirnidele üleminek valgustusele kuluvalt elektrilt viie- kuni kuuekordset rahalist kokkuhoidu. Ja kui arvestada, et LED-lampide eluiga ületab halogeenvalgustite kestvust kuni kümnekordselt ja hõõglampide oma veelgi enam, on investeering LED-valgustitesse igati mõistlik.

 

Liikumisandurid on ökonoomsed
 

Liikumisandurite kasutamine kodu välisvalgustuses on üsna levinud lahendus. Pole ju mõtet täie võimsusega hoovi ja majaesist valgeks muuta, kui kedagi parasjagu väljas ei ole. Peale asjatu elektrikulu tekitab see ka valgusreostust, mida linnades on niigi ülearu. 
Siseruumides liikumis- ja mahuandurite kasutamine nii tavaline ei ole.

Liikumisandurite tarvitamine tubades pole ka nii lihtne kui väljaspool maja, sest keegi ju ei taha, et valgus keset ööd sisse lülitub, kui lemmikloom kööki joogikausi juurde  suundub.
Siseruumides kasutatavad andurid peavad olema grammike nutikamad ja suutma teha vahet koduloomadel ja inimestel, ning neid peaks saama ka eelprogrammeerida, et näiteks magamistoa valgus ei lülituks sisse iga kord, kui voodis külge keerata.

 

Valgustugevus kontrolli alla
 

Viimase nutika lahendusena tasuks rakendada kodus reguleeritava valgustugevusega ehk dimmerdatavaid valgusteid, et määrata valguse tugevust vastavalt vajadusele. Intiimsema õhkkonna loomiseks pidulikul õhtusöögil piisab näiteks poolest tavalisest valgustugevusest. Sellega hoiab kokku poole ühe ruumi valgustamisele kuluvast elektrist.

Veel nutikam on kasutada valgustundlikke sensoreid, mis lülitavad dimmerdavad valgusteid sisse-välja vastavalt loomuliku valguse hulgale.
Komplekssed lahendused võivad nõuda kodu elektrisüsteemi ümberehitamist ja täiendamist ning tuua kaasa kopsakaid väljaminekuid.
Kui oled uut kodu loomas, siis on mõistlik nutikas valgustus kohe sisse planeerida. See ei ole tavalise valgustuse üles ehitamisest oluliselt kallim, ent aitab edaspidi aastas sadu eurosid säästa.

Sarnased artiklid