Lemmikloom ja pühadetoit. Eluohtlikud ampsud

Merit Sell
23.12.2022
Shutterstock

Pühad on koos olemise  ja lauas istumise aeg. Lemmikloomad elavad meiega ja saavad osa pühademelust. Kuid mitte meie toidust!

Jõulupühade juurde kuulub ka traditsiooniline pühadesöök: seapraad, verivorst, hapukapsas, sült, kõrvitsasalat. Pakutakse ka midagi magusat – jõulusaia või -leiba. Olen märganud, et just pühademeeleolus tekib lemmikloomadel rohkem seedehäireid, eriti koertel, aga ka kassidel. Mõni kutsikas või ka täiskasvanud koer on nii uudishimulik, et proovib iga asja ära süüa, ka laua pealt, lapse või vanainimese käest. Mõned loomad söövad ära kõikvõimalikud jõuluehted, pallid jne. Eriti põnevad tunduvad neile hästi maitsestatud ja soolaga valmistatud toidud.

Enne pühi on mõttekas läbi mõelda, mis võiks olla eraldi koeratoit, mida pühadelaualt võib pakkuda. Kas võtta koerale eraldi toit enne maitseainete lisamist või pakkuda talle ainult tavapärast kuivtoitu ja pühadehellust rohkem muul kujul.

 

Millest hoiduda?
 

Uue toidu tutvustamisel on antav kogus alati peamine. Lemmikloomade puhul peab vältima rasvast ja soolast toitu! Kui mõni sugulane või külaline soovib koerale midagi anda, siis pigem olgu see koera tavapärane toit – kas keedetud kanakuubikud või midagi muud tuttavat. Pühadelaualt võiks kartul olla üsna ohutu.

Lemmikloomapoodides müüakse palju loomadele sobivaid näkse – miks mitte teha ka loomale üllatust, näiteks panna lausa kingipakk kuuse alla. Uue maitse tutvustamisel tasub alustada väiksemate kogustega. Looma tähelepanu saab pälvida ka uue mänguasjaga või jalutuskäiguga uues kohas. Või vanas ja tuttavas kohas, kus pole ammu käinud. Alati pole toit see kõige parem kiindumise näitaja.

Kondid on koertele ohtlikud! Olgugi et koertele on antud palju aastaid konte närida, kahjustavad luust tekkivad teravad killud sooleseina ja võivad põhjustada sooleummistust. Looma pühadeaegne kõhukinnisus võib väga suurt muret tekitada, sest loomaarsti abi on raskemini kättesaadav.

Koera seedimine oleneb väga paljust. Mõnel nooremal koeral on „raudne seedimine”. Mõni koer sööb ära kõikvõimaliku roiskuva kraami ja kannatab iga paari nädala tagant mõne kergema või raskema seedehäire all. Vanemas eas koerte seedimine muutub ja seedehäireid põevad nad raskemalt. Mõni koer võib terve elu konte n-ö seedida, kuid „pensionipõlves” muutub kondi neelamine tallegi eluohtlikuks. Pühadesüldist üle jäävad kondid tuleks ennetavalt tõsta kohta, kust koerad neid kätte ei saa!

Detsembris on kodudes ikka ilusaid kingipakke, mille ümber on pandud pael. Need võivad osutuda ohtlikuks, kui kutsikas või kass neelab mõne neist alla ning vajab kiiret operatsiooni. Seepärast on hea panna paelad, nöörid ja niidid kohe ära. Samuti pole küünlad söömiseks, kuigi mõni loom proovib ka neid. Küünaldes sisalduv aine võib tekitada kõhulahtisust.

 

Esmaabiks
 

Kui on teada, et kogemata võib koera nina ette sattuda mõni temale võõras toit, siis võiks kodus olemas olla mõni seedimist soodustav pasta või söetabletid. Piimhappebakteritest võib kasu olla ka ennetavalt, kui on teada, et midagi võib laualt sattuda looma ette.

Minu soovitus on pühade ajal pakkuda lemmikloomadele neile liigiomaseid toite ja meelelahutust, eriti krooniliste haigustega loomade puhul. Inimeste toidud jäägu inimestele.

 

Hoidu!
 

*Kindlasti tuleb hoida loomi rosinatega jõulusaia eest, sest viinamarjad on neile mürgised.

*Tume šokolaad võib lemmiklooma tappa.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid