Hallituseks nimetatakse mikroseente kolooniat pindadel. Mikroseeni võib nimetada rahvakeeles ka hallitusseenteks. Üksikud hallitusseened on inimsilmale nähtamatud, nende suurus on mõõdetav mikromeetrites (mikronites) ja on 1–3 µm. Hallitusseente hulka mõõdetakse PMÜ/m3 (pesa moodustavad ühikud kuupmeetris õhus).
Kuidas piirata hallitust?
Hallituse eelduseks on peamiselt kaks asjaolu: toitained (orgaaniline aine) ja niiskus. Seega on hallituse tekke vältimiseks vajalik puhastada pindu, kuhu koguneb orgaanilisi aineid (ka õhust), ning tagada, et õhuniiskus ruumis oleks alla 70%. Nii orgaaniliste ainete kui liigniiskuse sattumist õhku aitab vähendada hea ventilatsioon (seinad ja aknaümbrused tuleb korralikult soojustada!) ja kondenseerunud vee ärakuivatamine. Kui pinnad on jahedad, kondenseerub vesi juba väikese suhtelise õhuniiskuse juures ja hallitus on sinna kiire tekkima.
Hallitusseened levivad õhu kaudu ka ühest ruumist teise. Selle vältimiseks tuleb kontrollida ruumide vahelise õhu liikumist, põrandaäärset õhu sissevoolu jms. Näiteks võib ventilatsiooniseadmetega tekitada ruumides väikese ülerõhu – nii väheneb võimalus, et naaberkorteritest suure hallituskontsentratsiooniga õhk teile levib. Muide, niiskuse ja kipsplaadi kombinatsioon meeldib hallitustele väga.
Likvideeri põhjused!
Hallitustõrjekemikaalide seas on lai valik nii lagunevaid (ei anna pikaajalist kaitset) kui pikaajalise toimega ained. Neist sobiva leidmine võib tunduda keeruline – siis tasub tellida spetsialist. Hallitustõrjet pakkuvaid firmasid on mitmeid.
Isegi kui teed tõrje ära, kuid põhjust ei likvideeri ehk ventilatsiooni ei paranda (ainult põrandaküttest pole abi), püsib ka parimate kemikaalidega hallitusvaba resultaat vaid pool aastat. Hallituse põhjuseid võib ka tagantjärele likvideerida, kuid maksimaalselt paari kuu jooksul pärast tõrjet. Silmas tuleb pidada, et tõrjevahend peab olema pikaajalise järelmõjuga, sest kord juba niiskunud kivisein kuivab pool aastat kuni aasta.
Suurim viga, mida hallituse puhul teha, on see üldse tõrjumata jätta ja hallitanud pind uue viimistluse taha peita – hallitus kasvab ka läbi tapeedi ja värvi!
Niisketes ruumides võib saatuslikuks osutuda mõni poole kõrguseni plaaditud seinapind, viimistlusmaterjali vale valik või niiskustõkke puudumine. Ka valatud põrandasse paigaldatud torude lekked võivad palju kurja teha.
Levinud eksiarvamuse kohasel on keraamiliste plaatidega kaetud sein veekindel, kuid tegelikult peab plaadistuse all olema ka korralik hüdroisolatsioon. Vannitubades on mugav kasutada võõbatavaid hüdroisolatsioonimastikseid koos tugevdusriidega. Väikeses vannitoas on soovitav hüdroisolatsiooniga katta lisaks põranadale ka seinad; suuremas võib piirduda kogu põranda ja seintega vaid kraanikausi, duši ja vanni läheduses, ülejäänud seinad tuleks võõbata niiskustõkkevahendiga. Kipsseinte puhul tuleb kõik seinad katta veetõkkega.
HEA TEADA
Iga inimene eritab ööpäeva jooksul ruumi siseõhku auruna ligikaudu 2 liitrit vett, vannitoas on niiskustase kordades suurem ja sageli panustame teadmatusest sellesse ka ise. Näiteks imab 5 kg kuivi käterätikuid endasse umbes 18 kg vett, mis kuivamisel aurustub õhku. Nii juhtub ka pesu kuivatamisega toas.
Hea niiskustase kodus on 45–60%.
Sama palju, kui ventilaator välja tõmbab, peab vannituba õhku juurde saama. Sageli aga unustatakse, et vannitoa ukse alla peab jätma kuni 10 mm õhuvahe või paigaldama ukse alaserva õhu pealevoolu rest.