Need kõik on omadused ja kujundusvõtted, mis sobivad oma olemuselt hästi ka Eesti kodudesse - on ju meie inimeste natuur, suhtumine elukeskkonda ja kodusse ning ka maitse põhjamaalastele üsnagi sarnane.
Seetõttu ongi skandinaaviapärases võtmes sisekujunduslahendused nii Eesti kodudes kui avalikes ruumides aina populaarsemad.
Kui teil on soov elamine põhjamaiste standardite järgi (ümber) kujundada, siis elutuba on just see ruum, kus võiks uuendustega algust teha.
Milline pehme mööbel valida?
Et elutoas jaguks õhku, avarust ja liikumisruumi ning tuba ei mõjuks kui mööbliladu, peaks siin olema mööblit nii vähe kui võimalik.
Kvantiteedist olulisem on kvaliteet - jälgige, et kõik mööbliesemed oleksid korralikud ja töökindlad ning pidage seejuures silmas ka detaile nagu käepidemed, jalad, nurgad, viimistlus.
Kui kujundate elutuba skandinaaviapäraselt, siis jääge valitud suunale algusest lõpuni truuks. Näiteks lopsakate vormidega tigudiivan põhjamaise minimalismiga kokku ei lähe, eelistage sirgete joonte ja lihtsa vormikäsitlusega sohvasid.
Ideaalis võiks diivan olla ühevärviline, näiteks valge või hall.
Samas tuleb pöörata tähelepanu ka eseme funktsionaalsusele ja praktilisusele. Ehk kui võimalik, võiks pehme mööbel täita korraga mitut ülesannet, sest oskuslik ruumikasutus on üks skandinaaviapärase stiili tunnusjooni.
Näiteks väikeses elamises, kus iga ruutmeeter on arvel, on elutuppa paslik valida diivanvoodi, mida saab vajadusel kasutada ka magamisasemena.
Avaras salong-tüüpi elutoas on võimalik kasutada nurgadiivanit või isegi mitut. Soliidses värvitoonis madala seljatoega nurgadiivanid ei mõju massiivselt ega domineeri ruumi üle. Nurgadiivanil on palju istekohti ja kaob ka vajadus kasutada tugitoole, mis tähendaks veel ühe-kahe mööblieseme lisandumist.
Pigem, kui elutoa planeering seda võimaldab, võiks diivani ees kasutada jalapinki või tumbat.
Muud mööbliesemed
Väike diivanilaud, TV-alus, mõni stiilne kummut, kapp või seinariiul ja ega enamat ei olegi pehme mööbli kõrvale vaja.
Et põhjamaist stiili iseloomustab nii ruumi kui mööbli praktiline kasutamine, sobib seinanišši hästi raamaturiiul, ent sama edukalt võib raamaturiiuli rolli täita ka mõni avatud riiulitega kapp.
Jällegi - kui elutuba on tavapärasest ruumikam, siis saab ka kasutada mitut mööblieset, näiteks nii kappi kui kummutit.
Skandinaaviapärasel kapil on tavaliselt palju sahtleid ja riiuleid, mis pakuvad hulgaliselt võimalusi asjade ära paigutamiseks. Tikkjalad kapi all annavad esmele kerge ja õhulise ilme.
Kõige harmoonilisema tulemuse annab see, kui kasutada ühe sarja tooteid koos, aga sama edukalt saab kokku panna eri sarjade skandinaaviapäraseid mööbliesemeid.
Madala või poolkõrge kummuti pealne on kui loodud laualampidele või siis kunstiteoste, keraamika, küünlajalgade, lillede või muude aksessuaaride eksponeerimiseks.
Karged värvid
Kui soovite skandinaavialikku elutuba, siis unustage kirjud tapeedid ja kirkad värvid. Kõige autentsem põhjamaine interjöör on üleni valgete seintega. Valgele sekundeerib tumehall- või sinine, aga sedagi pigem detailides (vaip, pleedid, foto-või pildiraamid, dekoratiivpadjad, keraamika, punutised).
Et ruum ei muutuks liialt üksluiseks, võib tuua sisse monokromaatilisi elemente (mustvalged geomeetrilised kujundid, triibud jms) või siis tagasihoidlikke pastelltoone nagu kahvaturoosa või beež.
Mida ühtlasemad ja mida heledamad seinad, seda enam mänguvõimalusi põhjamaine stilistika tegelikult annab: valgel taustal sulavad kõik elemendid ja toonid hästi üheks tervikuks.
Veel nippe skandinaaviapärase elutoa sisustamiseks:
Kui võimalik, jätke aken kardinateta, et päevavalgus pääseks segamatult tuppa. Või siis kasutage heledaid ühetoonilisi aknaeesriideid.
Tooge tuppa suuri rohelisi toataimi, pöörake tähelepanu lillepottidele.
Riputage valgetele seintele kunstitöid või fotosid.
Eelistage materjale nagu vill, linane, puuvill ja nahk.
Looge hubasust pleedide ja tekkidega.
Eelistage disaintooteid masstoodangule (näiteks valgustite valikul).
Põrandavaip olgu ühes toonis või siis monokroomne.
Valged tahveluksed, valged laiad põranda- ja ukseliistud on üks põhjamaise stiili tundemärke.
Ärge kartke vanutatud väljanägemisega mööbliesemeid miksida uute asjadega.