Üheks populaarseks grilli tüübiks on keraamiline grill. Tegemist on grilliga, millega tegutsemine võib alguses tunduda keeruline ja raske. Siiski saavad tema kasutamisega hakkama nii algajad kui ka edasijõudnud. Keraamilise grilli üheks eeliseks on kindlasti see, et temaga on võimalik nii grillida, wokkida kui ka küpsetada erinevaid roogasid. Toome teieni nõuanded, kuidas valida hea keraamiline grill.
Grilli ehitus
Selleks, et teada saada, kas grill on oma hinda väärt, tasub vaadata eelkõige grilli ehitust. Kvaliteetsed grillid on rasked, kuna nende valmistamiseks kasutatakse keraamikat. Keraamika hoiab temperatuuri, mistõttu on ta oluline, et saabuksid maitseelamused. Üheks kvaliteetseks ja raskeks grilliks on Kamado Bono, millele on tootja andnud eluaegse garantii.
Lisaks keraamikale on oluline, et ka muud materjalid oleksid tulekindlad. See kaitseb grilli pragunemise eest. Samuti peaksid grillrestid olema tehtud roostevabast materjalist.
Oluline on ka see, et oleksid olemas soojusjaoturid ehk defektorkiviplaadid. Nende eesmärgiks on ära hoida otsese leegi ulatumine toiduni. Kiviplaatide puudumisel pole võimalik liha suitsutamine või pikalt küpsetamine.
Tasub tähele panna ka muid omadusi. Paljudel grillidel ei ole võimalik resti kõrgust muuta. Mõnel grillil on olemas aga juhtmevaba termomeeter, mis annab teada kui liha on saavutanud soovitud küpsusastme ja mida saab jälgida nutiseadme kaudu.
Kuumuse reguleerimine
Keraamiline grill on võimeline hoidma kuumust kõrgetel temperatuuridel ja pikka aega. See võimaldab valmistada toitu suuremale seltskonnale pikema aja vältel. Maksimaalseks temperatuuriks on 400 kraadi.
Kuumust on võimalik reguleerida ühe kraadise täpsusega, mis teeb võimalikuks erinevate toiduainete valmistamise. Selleks, et temperatuuri muuta, on vaja kasutada grilli siibrit, mis hoiab grilli sisenevat ja väljuvat õhku tasakaalus. Osa grillidel on võimalik täpselt reguleerida nii õhuvoolu kui ka temperatuuri, mis võimaldab toitu praadida ja küpsetada. Rohkem õhku tagab kõrgema, vähem õhku aga madalama temperatuuri.
Lisavarustus
Tasub vaadata ka lisavarustust. Näiteks seda, kas komplekti kuuluvad grillrestid ja muud tarvikud, nagu näiteks pitsaplaat, kanaalus ja malmpott. Kuna keraamilise grilliga on võimalik ka küpsetamine ja aurutamine, on oluline ka grillil olev lisavarustus.
Rohke lisavarustus tagab mitmekesise kasutamisvõimaluse. See võimaldab valmistada mitmekäigulise õhtusöögi, kasutades ainult ühte seadet. Näiteks on tänu pitsaplaadile võimalik valmistada pitsat. Grill eraldab ideaalselt kuumust ja paneb õhu ühtlaselt ringlema. Lisaks annab grill juurde kergelt suitsuse maitse.
Kasutamine
Selleks, et grillil tehtud toit oleks hea, on oluline ka korrektne kasutamine. Valesti kasutades kannatab toidu maitse, lisaks võite teha viga nii grillile kui ka iseendale. Keraamiliste grillidega toidu valmistamine on lihtne, kuna millegi ära rikkumine on raske või peaaegu võimatu.
Keraamiliste grillide kasutamine on lihtne, sellega saavad hakkama nii algajad kui ka kogenumad grillisõbrad. Keraamilise grilli jaoks kasutatakse grillsütt. Oluline on seejuures kasutatava söe kvaliteet. Eelistada tasuks naturaalset puusütt, mis põleb kiiresti ja on grillimiseks valmis 15 kuni 30 minutiga. Naturaalsed söed annavad toidule erilise maitse, lisaks aitavad nad vajalikku temperatuuri hoida.
Grilli süütamiseks kasutage süütekuubikuid. Nende abil saab kiiresti ja lihtsalt saavutada vajaliku temperatuuri. Süsi tuleb hoida kuivana, kuna niiske söe süütamiseks läheb rohkem aega. Kindlasti ärge kasutage süütevedelikku, mis imbub grilli sisepinda. Selles sisalduvad kemikaalid muudavad grillitava toidu maitset.
Grillides on oluline ka tuleohutusnõuete järgimine. Grillimise ajal hoidke kaas suletuna, kuna see tagab stabiilse temperatuuri. Juhul, kui soovite toitu kontrollida või restilt võtta, tuleb seda teha võimalikult kiiresti, kuid mitte järsult. Lisaks on grill kuum ja on oht saada põletada. Seega tasub hoida lapsed eemal kuumast grillist ja vältida grilli järelvalveta järmist.
Lihtne on ka grillide puhastamine. Selleks on vaja panna grillile kaas peale ja sulgeda õhuklapid. Toidujäätmed ja setted põlevad ära ning söestuvad. Küpsetusresti puhastamiseks tuleb kasutada spetsiaalset spreid mitte vett, kuna grilli seinad imevad vedeliku endasse.
Tänu heale soojapidavusele on keraamiliste grillide kasutamine võimalik ka talvel. Siiski võib selle jaoks vaja minna rohkem põletusainet, mis aitab vajamineva temperatuuri tagada, kuid hoiab seda stabiilselt kaua. Grilli sisemus tuleb peale kasutamist kinni katta, et takistada niiskuse, vee ja lume pääsemist grilli. Juhul, kui see peaks juhtuma, tuleb kindlasti grill seest puhtaks pühkida ning veidi sütt süüdata ja aeglaselt 170-175 kraadini kuumutada.
Leidke endale sobiv grill Kaup24 veebipoest!