Vaata üle tulbid, hüatsindid, liiliad ja laugud (sh küüslauk). Kui märkad lehti, mis on laigulised ja träpsulised, justkui kuivanud ja narmastunud, siis teeb seal hävitustööd hahkhallitus. Nartsiss on niiskuslembene ja niimoodi kahjustada ei saa.
Tasub teada, et seenhaiguste eosed on mullas alati olemas. Soojas ja liigniiskes keskkonnas nagu möödunud talvekuudel levivad nad jõudsalt.
Talvekahjude tekkimisele aitasid kaasa lühiajalised külmad, mis liigutasid mulda, taimede narmasjuured rebenesid ning haigustekitajatel oli vaba tee sissetungiks. Kui ilm jääb pikemalt soojaks, kattuvad sibullillede haigestunud osad hallituse ehk seenemütseeliga.
Praegu tuleb tõrjega kiirustada, sest haigus pole veel sibulatesse jõudnud.
Millega tõrjuda?
Aialubi. Kasuta vastavalt pakendil olevale juhendile.
Tuhk. Puista peenrale läbi sõela imeõhukese (0,5 mm) kihina. Töötle kõiki, kes kipuvad haigestuma hahkhallitusse ja jahukastesse: pojengid, floksid, elulõngad, monardad, roosid.
Tuhaleotis. Sega 1 liiter tuhka 10 liitri veega, aja keema. Lase maha jahtuda ja settida, seejärel kurna. Pritsimislahuse vahekord: 3 osa keedust ja 7 osa vett.
Kaaliumpermanganaat. Tee helelilla lahus (3–5g/10 l vett). Pritsi 2–3 korda 3–5 päevase vahega.
Previcur Energy. Pritsi pakendil antud juhendi järgi.
Põldosi. Noor osi juba kasvab, kasuta see ära! Võta 200 g põldosja ja 2 liitrit vett. Lase tasasel tulel tund aega podiseda, seejärel kurna. Pritsimiseks lahusta 1 liiter keedust 10 liitris vees. NB! Kokku tuleb 11 liitrit lahust.
Sooda ja seep. Pritsimislahuse jaoks lahusta 75 g kaltsineeritud soodat ja 75 g rohelist seepi 10 liitris vees.
NB! Tõrjumiseks kasuta ainult ühte vahendit, mitte kõiki korraga.
Kuidas tegutseda?
* Kõigepealt töötle ära kogu kasvukoht (koos taimedega).
* Tugevalt kahjustunud pealsetega taimed kaeva koos sibulaga välja ja hävita.
* Väiksema kahjustusega taimed peaksid toibuma, kui haiguse saab lehtede peal pidurdada ja see sibulasse edasi ei kandu. Kiirelt tõrjuma asudes ei levi nakkus teistele taimedele.
* Peenrale jäänud sibullilli väeta siis, kui õienupud hakkavad värvuma, kuna sel ajal algab tütarsibulate moodustumine. Kasuta kaaliumirikast väetist, et kasvaksid tugevad tütarsibulad. Väga palju kaaliumi on näiteks Substrali lahustuvas tomativäetises (NPK 9:9:36). Kaaliumirikas väetis teeb head kõigile taimedele, kes peavad moodustama järgmiseks aastaks uue sibula või mugula. Ühtlasi tugevdab kaalium taime, et ta ei nakatuks haigustesse.
* Lehtede kolletumisel võta sibulad kindlasti üles, et võimalik nakkuskolle mulda ei jääks. Kuivata ja sorteeri sibulad.