Aiapidaja küsib | Kuidas väikestest kärbestest lahti saada ja miks mulla pind hallitab?

Sisuturundus
Kiirikseened, nagu ka muud mullamikroobid, on taimede juurestiku seisukohalt eluks vajalikud. | Shutterstock

Asjatundjad annavad küsimustele vastused, mida leinasääskede puhul karta ja kuidas lahendada mulla hallitamise probleem.

Mulla pinnal lendlevad või taimede ümber sumisevad kärbsed on tõenäoliselt leinasääsed. Leinasääsed ei ole taimede kahjurputukad, aga on siiski ebameeldivad.
Vastsed söövad taimede juusjuuri ning kui neid on palju, võivad nad taimi vigastada. Täiskasvanud leinasääsed seevastu taimi ei söö, küll aga näiteks pottide pinnal leiduvat hallitust, samuti armastavad nad uude värskesse mulda muneda.

Leinasääskede olemasolu ei ole seega iseenesest seotud taimekasvatuse ega mulla vahetamisega, vaid on loomulik nähtus. Leinasääskedele meeldib niiske mullakeskkond ja nad munevad sellesse. Sellepärast tundub ka kevadise mulla vahetamise ja taimekasvatuse ajal, et neid sigineb juurde. Kahjuks võib ka üks leinasääsk nii palju muneda, et selle tulemusel tekib palju uusi sääski.

Leinasääskede hävitamiseks tuleks hakata kastma alt, et mulla pind kuivaks, sest sääsed munevad niiskesse mulda. Pottidest võib ka eemaldada mulla pindmise kihi, kus võib olla vastseid.

Tõrje puhul tuleks töödelda kõiki toataimi, kuna sääsed paljunevad kiiresti, munedes järjest uutele taimedele. Kui probleem jätkub, tuleks vastsetest vabanemiseks kõigi taimede muld välja vahetada.

Täiskasvanud lendavaid leinasääski võib püüda kärbsepaberiga. Toataimede läheduses võib hoida väikest tassi magusa mahlaga, millesse on lisatud tilk nõudepesuvahendit. Mahl meelitab putukad jaole ja nõudepesuvahend tapab nad.
Üks võimalus leinasääskede tõrjumiseks on paar tundi kestev vette kastmine. Sellisel juhul peab aga potis olema korralik drenaaž ja selle põhjas auk, et muld kuivaks kiiresti ja juurte hapniku juurdevool ei katkeks. Taimekasvatuses see meetod ei tööta. Pottidest võib ka eemaldada ettevaatlikult mulla pindmise kihi, kus võib olla vastseid. Samuti võib asetada mulla pinnale vastsete ahvatlemiseks tükeldatud toore õuna.

Probleemi aitab lahendada ka multši kasutamine pottide peal, nii et leinasääsed ei pääse kuigi lihtsalt mulda munele. Taimekasvatuses on kõige parem lahendus kerge liivakihi kasutamine. Näiteks katta mullapind 1 cm paksuse kuiva liiva- või kruusakihiga.
 

Miks mulla pind hallitama läheb?
 

Mulla pinnale tekkinud kollakas taimestik on tõenäoliselt hallitus, mis kujutab endast mulla toorainetes levinud kiirikseente nähtavat kasvuetappi. Kiirikseened, nagu ka muud mullamikroobid, on taimede juurestiku seisukohalt eluks vajalikud, kuid on ka arusaadav, et inetu taimestik mulla pinnal ei ole soovitav.

Tõhusaim viis, kuidas seente kasvu pidurdada, on alt kastmine. Alt kastmise abil püsib mulla pind kuivana, nii et niiskust armastavad seened ei kasva poti pinnal.
Hallituse kasvu piiramiseks võib mulla pinna katta ka Kekkilä dekoratiivkividega. Kivikatted on ka kasulikud, kuna tänu nendele püsib muld kauem niiske ja taimi pole vaja nii tihti kasta.

Kui soovite, et mullapind jääks nähtavale, võite lisada kastmisvette aeg-ajalt tubli sortsu Kekkilä Lillede Toitesegu, kuna selle üleannustamine ohjeldab seent. Taimekasvatuses ei ole seda soovitatav teha, sest liiga suur toitainete hulk takistab väikeste taimede juurtel vee omastamist, mistõttu need võivad ära kuivada.

Vaata ka Kekkilä kodulehte www.kekkila.ee!

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid