Pea iga kodu lahutamatuks osaks on pehme mööbel – diivan ja toolid. Nende valikul on oluline nii mugavus kui ka välimus. On ju elutuba kodu keskpunkt ja seal paiknev mööbel mõjutab kogu kodu kujundust ja õhkkonda.
1. Planeeri pehme mööbli suurust ja asukohta! Vaata enne diivaniostu oma toa suurust ja planeeringut ning mõtle, millise kuju ja suurusega mööbel sinna mahub ja sobib. Kas ja kui palju tugitoole mahub? Võid diivani ja toolide kuju ka paberist välja lõigata ja põrandale laotada, et vaadata, kuidas valitud mööbel tuppa paigutub.
2. Disain ja värv. Kuna diivan on kõige suurem mööbliese, peab selle vorm ja värv haakuma kogu kodu kujundusstiiliga. Kas eelistada tagasihoidliku värvitooniga sohvat, lisades erksust patjade, vaiba jm detailidega? Või valida erksavärviline efektne diivan, mis on peamiseks pilgupüüdjaks ruumis? Kõik sõltub kodu kujundusideest.
3. Mööbli suurus peab sobima toa suurusega. Diivani ja muu pehme mööbli valikul arvesta, et mööbel ei hakkaks toas liigselt domineerida. Sohva ei tohiks täita kogu tuba – ruumi jäägu ka muu mööbli jaoks ning toas peab saama vabalt liikuda!
4. Kombineeri mööblit. Kui plaanid osta näiteks nurgadiivanit, aga päris täpselt veel ei tea, kas nurgaosa sobib (mahub) paremale või vasakule poole, siis tasub võtta diivan, mille nurgaosa saab ise ümber tõsta. Nii on hiljem lihtne toas muudatusi teha.
5. Loo suhtlusnurgake. Proovi diivanile ja tugitoolidele valida selline asukoht, et tekiks mõnus, mõtteliselt eraldatud vestlusnurk. Sellise paigutuse korral näevad istujad vabalt teisi ja on üksteisest sobivas kauguses.
6. Vali fookuspunkt. Diivani ja toolide fookuspunkti valik sõltub ruumi kujust ja pere eluviisist. Kas fookuspunktiks on kamin, mille lähedusse diivan ja toolid koonduvad? Või televiisor? Või hoopis kaunis vaade aknast?
7. Vaade kogu ruumile. Proovi sohva paigutada nii, et sellel istudes oleks näha suurem osa ruumist.
8. Pehme mööbel toa jagajana. Tugitoole ja diivanit saab kasutada ka toa jagajana: nende paigutus võib märgistada istumisala ja eraldada ruumi tsoone. Paigutades näiteks avatud köögiga elutoas diivani seljaga köögiosa poole, saad luua justkui eraldi elutoatsooni.
9. Mitu istumisnurka. Kui ruumi suurus võimaldab, võid luua rohkem kui ühe istumiskoha. Need ei pea olema tingimata ühtmoodi kujundatud: põnev oleks kasutada erisugusest materjalist ja eri vormiga pehmet mööblit. Aga vaata, et pilt liiga kirjuks ei läheks!
10. Ühesugused toolid ja diivan. Harmooniline ja n.ö kindla peale valik on samast komplektist pehme mööbel (diivan ja tugitoolid). Julgema ja ehk põnevama lahenduse saad, kui need erinevad kas vormi, materjali või värvi poolest. Näiteks: tekstiilkattega sohva ja punutud tugitoolid.
11. Istekohtade lisamine. Kui pere on suur või kui külalisi käib tihti, tasub mõelda, kuidas vajadusel istekohti lisada. Hea lahendus on näiteks diivani nurgatumba, mida saab eraldi istmeks ümber tõsta.
12. Kaks diivanit? Kui ruumi suurus võimaldab, võid ühe suure diivani või diivani ja tugitoolide asemel valida hoopis kaks sohvat. Need võivad olla nii ühesugused kui ka erivärvilised ja erinevast materjalist. Nurga all paiknevate diivanite keskele saab panna väikese abilaua, luues niiviisi mõnusa eraldi toaosa.
13. Tugitoolide asendajad. Tugitoolide asemel võib diivani juurde lisada näiteks tumbasid, kott-toole, punutud toole, istepatju jms.
14. Tumba diivanilauaks. Pehme kattega tumba võib vajadusel ka diivanlauda asendada. Paned sellele suurema kandiku vm kõvema aluse ja saad mugava madala laua.
15. Diivani asemel toolid? Elutoa istumisnurga võib kujundada ka ilma sohvata, üksnes toolidest. Võid valida näiteks kõik erikujulised ja eri materjalist toolid või ühesuguse kujuga, aga erivärvilised toolid. Igal juhul on tulemus põnev ja omanäoline!
16. Mooduldiivan. Mööblitootjad pakuvad ka võimalust komplekteerida ise diivan, mis kuju, suuruse ja materjali poolest täpselt ostja koju sobib.
17. Diivanvoodi? Kui ruumi vähe ja/või öökülalisi käib sageli, on diivanvoodi praktiline valik. On alt lahtitõmmatavaid ja allalastava seljatoega variante. Samuti saad diivanist voodi “ehitada”, kasutades selleks sohvaga komplektis olevaid tumbasid. Sellise varuvoodi jaoks vajad aga kindlasti kattemadratsit.
18. Diivani käetugi abilauaks. Diivani laiale käetoele paigutatav väike puitkate (tihti komplektis diivaniga) loob mõnusa ja mugava abilaua, kuhu hea kohvitassi toetada.
19.Suur mugav tool. Elutuba sobib täiendama ka üks suur, mugav ja pehme tugitool koos väikese tumbaga jalgade jaoks. Selline tool on kindlasti nii oma pere kui ka külaliste lemmikkoht!
20. Chaise longue? Võõrapärase nimetusega mööbliese tähendab tegelikult n.ö päevavoodit. Pea-seljatoe ja pikalt väljavenitatud istmeosaga tool võib toas väga efektne olla. Selle eksponeerimiseks ja kasutamiseks on aga vaja piisavalt ruumi.
21. Diivani seljatagune? Ära unusta, et ka diivaniselg peab ilus välja nägema! Eriti oluline on see siis, kui plaanid (kohe või tulevikus) sohva paigutada toa keskele (seljaosa nähtavale).
22. Madal seljatugi? Madala seljatoega diivan on üldjuhul rangema ja soliidsema välimusega ja sobib hästi näiteks modernse kodu kujundusega. Selle taha võid paigutada diivani kõrgusega sobiva raamaturiiuli. Selline sohva sobib hästi ka ruumijagajaks – madal seljatugi ei varja vaadet! Disainist sõltub aga istumismugavus – madalale seljatoele ei saa pead toetada ja istuma peab sirgelt.
23. Mõnus ja mugav! Pehme mööbel peaks olema välimuselt kutsuvalt mõnus ning istumiseks mugav. Vali diivan ja toolid, millel on piisavalt istumissügavust, et jalgu mõnusalt toetada, ja seljatugi nii kõrge, et selga ja pead nõjatada. Mida mugavam istumine, seda mõnusam vestlusring!
24. Kas kõva või pehme diivan? Enne diivani ostu katsu kindlasti järele, kui mugav, pehme või kõva see tundub. Välimuselt ilus diivan ei pruugi alati parimat istumismugavust pakkuda.
25.Poroloon või vedrud? Kui valid poroloon- ja vedrudiivani vahel, siis arvesta, et üldjuhul on vedrudega sohva veidi vastupidavam ega vaju nii kiirelt vormist välja. Samas sõltub aga kõik pereliikmete arvust ja eluviisist.
26. Vanale pehmele mööblile uus elu! Kui vana diivan või tugitoolid on väsinud, siis ei pea kohe uut ostma – lase katteriie välja vahetada, vajadusel mööbel uuesti polsterdada või vedrud siduda. Eriti tänuväärne on vana ja ajalooga mööbli taastamine!
27. Uus+vana. Lood omanäolise ja pilkupüüdva kodu, kui kasutad koos uut ja vana mööblit. Näiteks uus modernne diivan + vanad ajalooga tugitoolid.
28.Pehme mööbel ja lapsed. Ideaalne diivan on piisavalt suur, nii et kogu pere mahub sinna vabalt istuma. Lastega peres on kindlasti oluline, et mööblit oleks kerge puhastada.
29. Nahkdiivan? Nahkdiivani ja -toolide valikul tasub eelistada naturaalse nahaga kaetud mööblit. Nahkmööbel on üldiselt vastupidav, ei võta mustust sisse ja seda on kerge puhastada. Istumisel tundub nahk aga jahe ning ajab higistama.
30. Sohvapadjad. Need väikesed, aga olulised detailid lisavad nii diivanile kui ka toolidele silmailu ja istumismugavust. Sõltuvalt diivani suurusest ja disainist tuleb mõelda, millised padjad sobiksid – kas paar suurt või paar väikest või hoopis palju väikesi patju. Mis värvi – kas sohvaga samas toonis või efektselt erinevad? Aastaaegade vahetudes võid vahetada ka padjakatteid, nii saad ruumile hoopis teise ilme. Mugav padjatäidis on linnusuled.
31. Äravõetav tekstiilkate. Sellised katted kinnitatakse üldjuhul kas takjakinnise või lukuga. NB! Tekstiilkatteid ei soovitata ise kodus pesema hakata, kasutama peaks ikka keemilise puhastuse teenust! Vastasel korral võivad katted nii palju kokku tõmbuda, et ei mahugi enam diivanile-toolidele peale.
32. Milline kangas? Pehme mööbli tellimisel pakutakse enamasti laia kangavalikut. Värvi ja välimuse kõrval tasub uurida ka kattekanga materjali. Saadaval on naturaalsed, sünteetilised ja segakiust kangad. Sünteetilist kiudu sisaldav materjal on vastupidavam ega lähe kergelt vormist välja. On ka veekindlaid (vedelik jääb kanga pinnale), pleekimiskindlaid ja kõrge tulekindlusega kangaid.
33. Mööbli puhastamine? Kui pehme mööbel vajab suurpuhastust, siis telli kindlasti puhastusfirma teenus. Igapäevaste plekkide väljavõtmisega saad ehk ka ise hakkama. Pehme mööbli puhastamiseks müüakse spetsiaalseid vahendeid (nt vahtu), mis tungivad materjali sisse, kui neid kangale pihustad. Pärast mõjumisaega puhastatakse mööbli pind tolmuimejaga.
Spetsiaalsed vahendid on ka nahkmööbli puhastamiseks. Ühtlasi võib kasutada nahahooldusainet, mis hoiab ära naha murenemise ja mustuse sisseimbumise.