10 südasuvist aiatööd, mida ei tohi maha magada

kodus.ee
Shutterstock

Selle aasta suvi on meid juunis soojade ilmadega hellitanud, aga tegus aiapidaja teab, et aiailu nautimise kõrvalt tuleb leida ka kesksuvel aega kastmiseks, väetamiseks, kärpimiseks ja tolmendamiseks. K-rauta Tondi kaupluse juhataja Eveli Uibomets toob välja kümme aiatööd, mis tuleks lähiajal ette võtta.

1)    Kasta aeda põhjalikult
Juuli ja augusti tähtsaimaks aiatööks on kastmine. Püsivalt soe ja kohati kuum ilm kurnab kõiki taimi, nii muru, lilli kui köögivilja ja isegi noori puid ja marjapõõsaid. Sage, aga ebapiisav kastmine meelitab juured mulla pindmisesse kihti ja see võib saada mõnele taimele hukatuslikuks. Kasta tuleb põhjalikult, selleks sobib kõige paremini hilisõhtune või varahommikune aeg, mil päike ei küta aeda ja vesi ei aurustu koheselt. Samuti sobib kastmiseks aeg vahetult enne või pärast vihmasabinat, nii saab teha inimene edukalt loodusega koostööd. 

2)    Niida muru, aga harva
Võta niiduk välja alles siis, kui muru kõrgus on vähemalt 10 sentimeetrit. Madalaks niidetud muru läheb päikese käes kõrbema ja hakkab kolletuma. Muru püsib seda rohelisem, mida teravamana hoitakse muruniiduki terasid. 

3)    Vaheta lillede väetis välja
Juuli lõpus või augusti alguses võid vahetada lillede lämmastikväetised sügisväetiste vastu välja, nüüd tuleb hakata rõhku panema fosforile ja kaaliumile.  

 4)    Loo õiteilu juurde
Lillede õitsemisaja pikendamiseks tuleks närbunud õied koheselt ära lõigata, nii soodustad uute õite loomist. 

5)    Pane sibullilled mulda
Augustis võid alustada sibullillede istutamisega, kuigi selle töö võib jätta ka septembrisse. Kui teed uut peenart, planeeri see päikeselisse kohta, sest sibullilled tahavad valgust ja sooja. Istutamisel lähtu sibula suurusest -  korruta selle läbimõõt kolmega ja istuta sibul täpselt nii sügavale mulla sisse, sibulakand allapoole. Sibulatele tuleb jätta ka piisav vahe, väiksemate lillede puhul vähemalt 5 sentimeetrit, suurematel vähemalt 15 sentimeetrit. 

6)    Tolmelda ja näpista tomateid
Kui tomatid on pandud kasvama kasvuhoonesse, vajavad need juulis abi tolmeldamisel. Selleks piisab kergest võrsete liigutamisest, et õietolm saaks emakasuudmele langeda, samuti on vaja kasvuhoonet iga päev tuulutada. Avamaal kasvavaid tomateid pole tarvis ise tolmeldada, sest põllul teevad selle töö ära putukad ja tuul. Kui tomatitel pole veel külgvõsusid ära näpistatud, on seda viimane aeg teha, seda selleks, et taim keskenduks viljade küpsetamisele, mitte kõrgusesse ja laiusesse kasvamisele. Külgvõsud ei tohi kasvada pikemaks kui 5 sentimeetrit.

7)    Puhasta maasikapeenrad
Pärast maasikahooaja lõppemist tuleks peenar korrastada – lõigata ära ülearused võsud ja koledaks läinud lehed, tõmmata välja umbrohi, kobestada muld ning kasta taimi fosfori- ja kaaliumirikka väetisega. Õigeaegselt kordatehtud peenar tagab hea maasikasaagi ka tuleval suvel.

8)   Kaitse kasvuhoos juurikaid
Kui porgandid ja teised juurikad hakkavad mullast välja kerkima ja neid üles võtta veel ei taha, tuleks tuua taimedele peale lisamulda – see aitab kaitsta neid augustikuu öökülmade eest ning hoida juurika mõnusalt noore ja krõmpsuna. 

9)    Kanna hoolt õitsenud põõsaste ja lehtpuuheki eest
Põõsad ja hekid õitsevad erineval ajal, aga kui põõsas lõpetab õitsemise, võiks eemaldada kohe õitsenud võrsed ja lõigata põõsaid tugevasti tagasi, samuti võiks eemaldada kuivanud oksad. Noorte hekkide puhul tagab sage lõikamine heki tiheduse. Noort lehtpuuhekki pügades võiks jätta noorest kasvust alles 3-5 sentimeetrit.

10) Toesta põõsaid ja korja sõstraid
Sõstrad on juba valmis või kohe valmimas, seega toesta vajadusel oksi, et need marjade raskuse all ei murduks. Kata marjapõõsad võrkudega, sest ka linnud avastavad vastvalminud marjad kiiresti. Marju võiks korjata hommikuti, mil on jahedam, sest siis ei purune marjakestad käte vahel. 

Edasi lugemiseks

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid