10 nippi, kuidas teha tapeedist pilgupüüdja

kodus.ee
Tapeedi mustrite ja värvidega saab toa proportsioone visuaalselt muuta. | Shutterstock

Kevadel mõlgutab suur osa inimesi mõtteid kodu värskendusest - mis oleks, kui vahetaks tapeeti? Sisekujundaja ja blogi Home For Soul autor Katariina Kalda jagab kodus.ee lugejaile sel teemal mõningaid häid näpunäiteid.

"Tänasel päeval on tapeedist saanud oluline märksõna ruumikujunduses. Enam ehk polegi rõhk niivõrd sellel, milline on tapeedil olev muster, vaid pigem sellel, milline on tapeedi materjal, tekstuur, eriefektid," soovitab Kalda. Värvide ampluaa on tema sõnul nii lai, et tapeediga saab dubleerida ruumis igat võimalikku pooltooni. "Ehk siis vajades näiteks toetavad fooni värvina kunstitaiesena seinal või huvitavale vaibale põrandal, on valik äärmiselt lai. Alati ei peagi tapeet silmapaistmiseks olema mustri või suurejoonelise geomeetrilise vormidga. Huvitavaks teebki seina just värv, mis on tapeedile omaselt pehmem kui värvitud sein. Lisaks mõjub see ka helisummutavalt."

Tapeet Gentle Groove_Path | Muster

"Minu meelest ongi oluline teada ja tähele panna, et kui jutt käib ühevärvilisest tapeedist, siis ei tasu kulmu kortsutades mõelda, et see on liiga igav. Ei ole! Püüa tapeedi puhul mõelda veidi kaugemale," soovitab ta.

Tapeedi valmimisel pane tähele:

1) Tapeet on see, mis on taustaks kogu ülejäänud sisustusele, kardinatele. 

2) Pööra rõhku tapeedi võimele valgust peegeldada või siis vastupidi - valgust neelata. Vastavalt ruumi eripärale (nt lõuna- või põhjapoolne tuba, hea valguslahendus, efektvalgustus, palju mööbliga kaetud seinu, suured aknad ehk siis suur osa kardinaid jne) vali ka seinakate.

3) Tapeedi muster või värv peaks kordama mingit olulist elementi ruumis. Näitena võib tuua jällegi siinkohal vaipa, valgusteid või mõnda olulist sisustusaksessuaari.

4) Jälgi tapeedi tekstuuri. Kuidas langeb valgus ja milliseid efekte see tekitab? Kui tapeet on ühevärviline, kuid sealjuures kiuline, sooneline või täpiline, siis on mõtekas jälgida, et see ka hiljem ruumis ka märgatav oleks. 

Kui tapeet on näiteks sametine, kuid valgus langeb seinale nurga alt, mis seda pigem varjab, siis kaob ka sootuks seinakatte oluline nüanss.

 

Tapeet Gentle Groove_Lattice1 | Muster

"Tapeedid, mis uhkustavad mustriga on loomulikult endiselt ruumikujunduses oodatud ja hinnatud," kinnitab Kalda.

Otsides mustriga tapeeti pea silmas ehk neid põhitõdesid:

1) Suureformaadilist mustrit kasuta alati seinas, kus muster saaks esile tulla. Kui seina pind on väike ja liigendatud, siis ei jõua muster täielikult välja joonistuda. Juba  on  see siin või sealpool seinas katkestatud uksepiida või aknaga. Pigem kasuta seda suures seinas, kus see hästi esile tuleb ning on piisavalt kaugelt vaadeldav. Kui ruum on kitsas, siis võivad suured elemendid mõjuda liiga rõhuvalt, sest neid pole mugav vaadelda. 

2) Väiksema mustri puhul jälgi samuti kaugust. Kui tapeedisalongis valikut tehes tundub pisike muster piisavalt vahva, siis kodus endast 4-5 meetrit eemal seda sama tapeeti vaadeldes pole tihtipeale mustrit nähagi või on see väga halvasti eristatav. Kogu loodetud efekt seega puudub.

3) Väldi nö muster mustril kasutamist. Ehk kui kardinatekstiil on juba mustriga, siis väldi sama mustri kordamist aknaga seinal või  seinast-seina akna puhul külgseintel.

4) Toomaks välja tapeedi mustri ilu, tuleb jägida, et see ei konkureeriks mingis mõttes seinale riputatud kunstiga. Suuremustrilise tapeedi puhul eelista pigem peegleid või hoopis lagedat seinapinda. Mõningal juhul, sobib muidugi ka hästi valitud kunst või foto. 

Raami seina ühevärvilise aknakattega või sobivate põranda/laeliistudega.

5) Kasuta mustrilist tapeeti, kui tead, et sellest kujuneb ruumi oluline märksõna ning läbiv teema, millele jääb taustaks muu sisustus.

6) Üha enam soovitatakse katta tapeediga kogu ruum mitte enam ainult üks sein nn efektiseinana.

 

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid